Podróż – na co zwrócić uwagę ?

Co prawda sezon wakacyjny już za nami, ale za niedługo z pewnością zaczną się wyjazdy na narty podczas Świąt Bożego Narodzenia czy też ferii zimowych. Każdy z nas przygotowuje się wówczas kompletując odpowiedni sprzęt i ubrania. Czy pamiętamy jednak o ważnym elemencie wyjazdu, jakim jest nasz samochód?

Przecież to za jego pomocą zazwyczaj docieramy w interesujące nas miejsce i wart by było o niego zadbać. Przed każdą dłuższą podróżą koniecznie należy sprawdzić czy poziom wszystkich płynów i olejów jest odpowiedni, a jeśli tak nie jest, trzeba je uzupełnić. Inną ważną rzeczą jest także sprawdzenie czy opony są w dobry stanie technicznym, sprawdzenie jakie ciśnienie w nich panuje oraz ewentualnie je dopompować. Jeżeli planujemy wyjazd w trakcie najzimniejszej pory roku, czyli zimy, bezwzględnie należy pamiętać, aby założyć opony zimowe, nawet jeśli wycieczka wydaje nam się niezbyt odległa i myślimy, iż damy radę dojechać bez ich wymiany. Należy pamiętać, że rozchodzi się tutaj o zdrowie, a nawet życie nie tylko nasze, ale i naszych najbliższych, jak również innych użytkowników drogi. Ogumienie świadczy głównie o przyczepności kół do podłoża i warto uczynić wszystko, aby było ono w jak najlepszym stanie. W nawyk powinno nam wejść nawet wżyciu codziennym sprawdzanie stanu opon i stałe upewnianie się, że nie ma na nich żadnych dostrzegalnych gołym okiem pęknięć czy też zadrapań. Ważne jest również, by nie przeciążać zbytnio samochodu.

Dopuszczalne obciążenie ujęte jest zazwyczaj w instrukcji obsługi pojazdu. Niezwykle ważnym elementem podczas sprawdzania samochodu przed podróżą jest upewnienie się, że bieżnik jest wystarczająco głęboki. W przeciwnym razie przyczepność kół będzie zmniejszona co może doprowadzić do kolizji na drodze. W momencie, gdy zauważymy, że nasza opona nie zużywa się w sposób równomierny, należy zgłosić się do serwisu samochodowego, gdyż możliwym jest, że geometria samochodu wymaga korekty, bądź też amortyzatory uległy zużyciu. Jeżeli stwierdzimy, że wymiana opon jest konieczna, warto zasięgnąć porady u specjalisty. Możemy być jednak pewni, że tanie opony to nie będzie opcja jaką będzie nam doradzał. Warto to jednak uczynić przed wyjazdem, a nie odkładać na później, gdyż może się to źle skończyć.

Podsumowując powyższe w trakcie planowania wycieczki warto wpisać w harmonogram spraw do załatwienia również dokładne sprawdzenie stanu technicznego samochodu. Jeśli nie jesteśmy pewni, że mamy wystarczającą wiedzę, by zrobić to właściwie, możemy zgłosić się do mechanika, który z pewnością oceni stan naszego pojazdu w sposób fachowy.

Pozwoli to nam zapobiec nieprzyjemnym zdarzeniom na drodze i z pewnością zwiększy bezpieczeństwo kierowcy jak i pasażerów.

Możesz również polubić…