Czy tanie opony są dobre ?

Dzisiejsze czasy są na tyle trudne dla wielu ludzi, iż starają się oszczędzać praktycznie na czym jest to możliwe. Samochód w sam w sobie jest na tyle dużym wydatkiem, iż wszelkie inne opłaty z nim związane raczej nie są mile widziane. Jak wiadomo, konieczne jest uregulowanie opłat związanych z ubezpieczeniem, kupno benzyny i niektórych niezbędnych części podczas usterek. Problem pojawia się w momencie, gdy szykuje nam się spory wydatek, a my nie mamy na niego odpowiednich funduszy.

Tego rodzaju wydatkiem mogą być na przykład opony nadające się do wymiany. Jak wiadomo, w naszym kraju nie można poruszać się pojazdem, który posiada bieżnik wynoszący mniej niż 1,6mm. Niektórzy producenci ogumienia do aut zalecają ich wymianę już przy grubości wynoszącej 2 czy 3 mm. Jest to związane w dużym stopniu z naszym bezpieczeństwem, gdyż zbyt cienkie ogumienie może spowodować niedostateczną przyczepność pojazdu do podłoża, co z kolei zwiększa ryzyko wpadnięcia w poślizg i spowodowania kolizji drogowej. Jeżeli nie posiadamy funduszy, by zakupić nowy komplet pochodzący od renomowanego producenta, warto rozejrzeć się za produktami niekoniecznie firmowymi.

Warto jednak zwracać uwagę na parametry takie jak na przykład długość drogi hamowania na mokrej powierzchni. Powinna być ona możliwie jak najkrótsza, by w sytuacjach krytycznych zapewnić nam odpowiednie bezpieczeństwo. Jest to szczególnie ważny parametr dla elementu samochodu, jakim są opony zimowe. Otóż to właśnie one mają trudne zadanie utrzymania samochodu w odpowiednim torze drogi podczas jazdy po podłożu pokrytym śniegiem, lodem czy też błotem pośniegowym. W związku z tym powinny one być bardzo dobrej jakości. Przesadne oszczędzanie może się w tym przypadku skończyć ryzykiem doprowadzenia do wypadku drogowego, który może być tragiczny w skutkach- szczególnie jeśli połączymy tanie opony z nadmierną prędkością. Innym rozwiązaniem jest odkupienie kompletu gum od innego kierowcy. Wówczas możemy natrafić na okazję zakupu dobrych jakościowo produktów podczas gdy nie są one jeszcze do końca zużyte. Z pewnością stracimy mniejszą ilość pieniędzy niż podczas gdybyśmy kupowali nowy komplet, a z powodzeniem możemy jeszcze przez jakiś czas ich używać.

To, jakie produkty wybieramy, zależy tylko i wyłącznie od nas. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że na własnym zdrowiu, a nawet życiu nie należy za bardzo oszczędzać i czasem lepiej odmówić sobie innych przyjemności, a dołożyć uskładaną kwotę do części samochodowych, które zapewniają nam komfort jazdy i bezpieczeństwo. Musimy również pamiętać, że nasze poczynania mają wpływ również na innych użytkowników drogi, w związku z czym nasza czujność powinna być zdecydowanie podwojona.

Możesz również polubić…