Dlaczego bieżnik jest tak ważny ?

Warto zdawać sobie sprawę z funkcjonowania naszego samochodu, by zawsze mieć świadomość jak można zaradzić wielu niepotrzebnym usterkom. W związku z tym konieczne jest ciągłe doszkalanie się i zdobywanie cennych informacji w dziedzinie motoryzacji.

Aby nasz pojazd był w stanie sprawnie się poruszać, z pewnością należy w odpowiedni sposób dbać o jego opony. Jednym z najważniejszych parametrów, które opisują ich stan jest bieżnik. Jest to ta część koła, która bezpośrednio styka się z nawierzchnią, w związku z tym powinna być zawsze jak najlepszej jakości, by znosić wszystkie nierówności drogi. Jest to szczególnie ważne w naszym kraju, w którym jak wiadomo, większość dróg nie powala swoją jakością w sposób pozytywny. To również po tym elemencie można stwierdzić, czy kierowca porusza się na letniej czy też zimowej wersji gum. Głębokość bieżnika, jego kształt i rzeźba w dużej mierze stanowią o naszym bezpieczeństwie podczas podróży samochodem. Warto zdawać sobie sprawę, że głębokość bieżnika regulują przepisy ruchu drogowego. Otóż w przypadku opon letnich nie może on być cieńszy niż 1,6mm, natomiast w zimowej wersji grubość ta musi wynosić minimum cztery minimetry. W przeciwnym wypadku podczas kontroli drogowej funkcjonariusz policji ma prawo nałożyć na nas grzywnę w wysokości kilkuset złotych, a nawet tymczasowo odebrać dowód rejestracyjny pojazdu i zabronić dalszej jazdy. Wszystko zależy od stopnia zużycia i uszkodzenia gumy. Aby uniknąć tego rodzaju nieprzyjemnych sytuacji, warto regularnie kontrolować stan bieżnika. Najprostszym sposobem jest włożenie zapałki w szczeliny bieżnika, którą później w łatwy sposób możemy zmierzyć linijką. Aby móc cieszyć się dobrymi parametrami gum przez długi czas, warto inwestować w produkty znanych i renomowanych marek. Bowiem tanie opony, które wykonane są ze słabej jakości materiałów, dość szybko ulegają ścieraniu, przez co często trzeba wymieniać je na nowe. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy chodzi o opony zimowe, gdyż to właśnie one mają trudne zadanie utrzymywania odpowiedniej trakcji koła z podłożem, w związku z czym muszą być jak najlepszej jakości. Ma to bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy, w związku z czym w tym przypadku nie należy być nadmiernie oszczędnym. Ogumienie samochodu powinno być zawsze w stanie nienagannym, aby komfort jazdy był na odpowiednim poziomie.

To do kierowcy należy zadanie dobrania odpowiednich produktów do rodzaju nawierzchni, po jakich zwykle się porusza. Jeśli zrobi to właściwie, z pewnością przez długi czas będzie mógł cieszyć się dobrym stanem technicznym pojazdu. Dlatego tak ważna jest świadomość o stanie swojego samochodu oraz posiadanie odpowiedniej wiedzy motoryzacyjnej.

Możesz również polubić…