Jak dobrać ogumienie do aut ciężarowych ?

Na naszych drogach w zdecydowanej mierze przeważają samochody osobowe. Jednakże poza nimi wyróżnić można również inne pojazdy, jak na przykład motory, samochody terenowe czy też na przykład samochody ciężarowe. Różnią się one od siebie wieloma cechami, jednak w tym artykule zajmiemy się częścią pojazdu, bez której nie jest on w stanie się poruszać. Zatem czy ktoś z nas zastanawiał się kiedykolwiek nad tym, czym różnią się gumy stosowane w samochodach ciężarowych, od tych z popularnych osobówek?

Cechy opon przemysłowych

Pierwszą cechą, która od razu się narzuca są z pewnością gabaryty. Opony w samochodach ciężarowych muszą być zdecydowanie większe, gdyż mają za zadanie utrzymywać czasem ogromne ciężary. Dlatego też jest ich czasem więcej niż cztery standardowe. Poza tymi dwiema widocznymi różnicami ogumienie ciężarówek i osobówek jest w zasadzie takie samo. Muszą one spełniać te same wymagania opisywane przez przepisy drogowe, czyli bieżnik powinien wynosić określoną grubość. Jeśli jest on cieńszy po pierwsze może prowadzić do uszkodzenia gumy, czyli wpływa negatywnie na bezpieczeństwo jazdy, a po drugie może spowodować przyznanie nam mandatu przez policjanta w chwili kontroli drogowej.

Aby uniknąć tych nieprzyjemności warto sprawdzać regularnie stan bieżnika i w momencie, gdy zbliża się on do określonej grubości, warto wymienić ogumienie. Bieżnik jest istotny z wielu względów, jednakże do najważniejszego z nich na pewno należy zaliczyć bezpieczeństwo. Otóż odpowiada on za przyczepność pojazdu do nawierzchni. W przypadku, gdy chodzi o opony zimowe, bieżnik jest zdecydowanie głębszy niż w ich letniej wersji. Jest to spowodowane tym, że ma on za zadanie odprowadzać wodę spod kół w sposób optymalny, a logicznym jest, że podczas zimy na jezdni zalegają duże ilości roztapiającego się śniegu. Dobrze jest zatem, gdy materiał, z jakiego wykonane są gumy, był dobrej jakości. Wiąże się to z koniecznością wydania na nie większej ilości pieniędzy, lecz chodzi tutaj głównie o nasze bezpieczeństwo, więc nie należy być za bardzo oszczędnym.

Tanie opony niekoniecznie będą dobrym rozwiązaniem, gdyż przez zastosowanie w nich gorszych jakościowo materiałów będą się zdecydowanie szybciej ścierać i konieczna będzie szybsza wymiana. Warto więc zastanowić się nad zakupem produktów renomowanych i polecanych marek, gdyż jest to inwestycja, która wystarczy na kilka następnych sezonów, w związku z czym koszty rozkładają się na długi okres użytkowania. Dodatkowo, samochody ciężarowe jak sama nazwa wskazuje mają za zadanie przewozić ładunki o czasem dużej wadze. W związku z tym warto zadbać o to, by przyczepność pojazdu do podłoża była jak najlepsza, gdyż zapobiec to może ewentualnym wypadkom drogowym.

Każdy kierowca powinien dbać o to, by jego samochód był sprawny. Jednakże kierowcy aut ciężarowych powinni przykładać do tego szczególną uwagę ze względu na fakt przewożenia ładunku o niejednokrotnie dużej wadze i mogą stwarzać większe zagrożenie na drogach.

Możesz również polubić…