Jak używać łańcuchów śniegowych ?

Zbliża się sezon narciarski, w związku z czym z pewnością wielu z nas zdecyduje się na urlop w górach, którego głównym punktem programu będzie białe szaleństwo. To, jaki wybierzemy środek transportu, by dotrzeć w wybrane przez nas miejsce zależy przede wszystkim od nas, jednakże z pewnością zdecydowana większość urlopowiczów będzie preferowała podróż samochodem ze względu na dużą wygodę przemieszczania się pomiędzy różnymi stokami narciarskimi.

Warto jednak pamiętać, aby przygotować swój samochód odpowiednio do panujących warunków atmosferycznych. Z pewnością nikomu nie trzeba przypominać jak ważne jest sprawdzenie poziomu oleju, płynu do spryskiwaczy, płynu chłodzącego, jak również sprawdzenie oświetlenia. Równie ważna jest natomiast kontrola stanu bieżnika w kołach, jak również ciśnienia powietrza w nim panującego. To właśnie ten element samochodu w głównej mierze odpowiada za nasze bezpieczeństwo, gdyż decyduje o przyczepności pojazdu do podłoża, po którym się porusza. Warto również zaopatrzyć się w łańcuchy przeciwślizgowe, które założone na opony będą w stanie wykaraskać nas z każdych tarapatów dotyczących śliskiej nawierzchni podczas podróży. Jest to zdecydowanie najlepsze zabezpieczenie przed ślizganiem się kół.

Kiedy zakładać łańcuchy śniegowe ?

Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że łańcuchy nie zapewnią nam braku konieczności wymiany opon na opony zimowe, gdyż łańcuchy muszą być na nie założone i dopiero wtedy spełniają swoje zadanie w odpowiedni sposób. Na rynku spotkać możemy różnego rodzaju łańcuchy, a w tym łańcuchy: linowe, stalowe, czy też łańcuchy z systemem szybkiego montażu. Rozróżnia jest z pewnością cena, jak również poziomem trudności w ich montażu. W większości są one skonstruowane w taki sposób, by każdy przeciętny kierowca poradził sobie z ich założeniem. Mimo to warto ten proceder przećwiczyć jeszcze przed podróżą, by w momencie kryzysowym poszło nam to szybko i w miarę gładko. Zdecydowanie ważnym jest natomiast, by montaż nie powodował uszkodzenia na materiale z jakiego wykonane jest ogumienie, na przykład w wyniku nader silnego dokręcenia łańcucha. Należy również unikać sytuacji w której upuszczamy troszkę powietrza z kół, zakładamy łańcuchy i wówczas ponownie uzupełniamy powietrze. Może to prowadzić do zniszczenia elementu samochodu, który odpowiada za poruszanie się samochodu, jakimi są opony zimowe.

Łańcuchy antyślizgowe są z pewnością dobrym pomysłem w momencie, gdy nie wiemy jakie warunki drogowe czekają na nas w miejscu do którego podążamy i z pewnością warto je przy sobie mieć w myśl zasady „Lepiej nosić, jak się prosić”. Jednakże należy zwracać uwagę na znaki drogowe, ponieważ nie w każdym miejscu stosowanie łańcuchów jest dozwolone.

Możesz również polubić…