Dlaczego grubość bieżnika jest tak ważna ?

Jeśli chcemy, by podróżowanie samochodem było zawsze bezpieczne, musimy zadbać by wszystkie jego elementy były sprawne. Warto więc regularnie kontrolować stan wszystkich części samochodowych, by podczas jazdy nie zdarzyła nam się żadna usterka, gdyż czasem ciężko ją naprawić w warunkach polowych.

Bardzo istotną sprawą, którą reguluje polskie prawo jest odpowiednia grubość bieżnika. Według przepisów powinna ona wynosić nie mniej niż 1,6mm. Dlaczego ta wartość jest aż tak ważna? Otóż przy zbyt niskiej grubości bieżnika opony nie wykazują optymalnej przyczepności do podłoża. Zwiększa się również ryzyko ślizgania się gumy, a w niektórych przypadkach może dochodzić nawet do jej rozerwania w wyniku na przykład najechania na ostry kamień. Tego rodzaju zdarzenia prowadzą do niebezpieczeństwa spowodowania kolizji drogowej, która może być nieprzyjemna w skutkach. Warto również zadbać, by ogumienie naszego pojazdu było jak najlepszej jakości. Tylko wówczas będziemy mogli się nim cieszyć przez długi czas. Decydując się na tanie opony musimy liczyć się z tym, iż w stosunkowo niedługim czasie będziemy musieli je wymienić. Wykonane są bowiem z gorszych jakościowo materiałów, przez co szybciej się ścierają. W związku z tym bieżnik osiąga grubość dwóch minimetrów i mniej pod niedługim czasie użytkowania. Jeżeli nie mamy wystarczającej kwoty pieniędzy, by zakupić komplet renomowanej firmy, warto zastanowić się nad odkupieniem laczków od ich poprzedniego właściciela.

Gdzie kupić ogumienie ?

Jeśli dobrze poszukamy, możemy natrafić na nie lada okazję, czyli za stosunkowo niewielkie pieniądze możemy kupić produkty, które posłużą nam jeszcze przez jakiś czas. Łatwo się jednak naciąć i zakupić ogumienie, które pomimo, iż nie nosi śladów nadmiernego zużycia, jest wiekowe, co również nie wpływa dobrze na jego stan. Szczególnie dużą uwagę należy przykładać do wyboru produktów, jakimi są opony zimowe. Powinny być one bezdyskusyjnie wysokiej jakości, gdyż mają za zadanie wykazywać rewelacyjną przyczepność do podłoża w warunkach śliskiej nawierzchni, pokrytej śniegiem, błotem pośniegowym, a czasami nawet lodem. Bieżnik w tego rodzaju gumie jest więc głębszy, by był w stanie odprowadzać wodę spod kół w sposób optymalny. Dodatkowo gumy zimowe muszą zachować swą elastyczność w warunkach niskich temperatur. Żadna opona letnia nie zapewni nam takiego bezpieczeństwa na drodze podczas mroźnych miesięcy jak jej zimowa wersja.

Jeśli zadbamy, by nas pojazd był całkowicie sprawny i wszystkie jego elementy były w stanie nienagannym, możemy być pewni, że jesteśmy bezpieczni podczas jazdy. Musi to jednak iść w parze z rozsądną jazdą i odpowiednimi umiejętnościami. Bowiem za kierownicą każdego samochodu siedzi kierowca, od którego w głównej mierze zależy każda sytuacja drogowa.

Możesz również polubić…