Jak dbać o stan techniczny ?

Praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia zdarza nam się słyszeć opinie, z którymi nie do końca się zgadzamy. Jeśli trudno nam udowodnić nasze racje, warto mieć w zanadrzu kilka istotnych argumentów. Podobnie jest w świecie motoryzacyjnym.

Szczególnie kontrowersyjnym tematem jest z pewnością konieczność wymiany gum na zimę. Niektórzy kierowcy twierdzą, że opony zimowe są im zupełnie niepotrzebne, gdyż ich umiejętności kierowania samochodem są na tyle duże, że potrafią poradzić sobie w każdej sytuacji drogowej. Czy jednak aby wszystko zależy jedynie od kierowcy? Otóż niekoniecznie. Może okazać się, że pomimo umiejętnej jazdy, może dojść do kolizji drogowej. Szczególnie często zdarza się to w przypadku, gdy właściciel auta niekoniecznie dba o jego stan techniczny. Jeśli bieżnik jest wytarty, a guma poprzecierana, może to doprowadzić do ślizgania się kół po nawierzchni i utraty panowania nad pojazdem przez kierowcę. Wówczas nietrudno o spowodowanie nieszczęścia. Warto więc zdawać sobie sprawę, że ogumienie zimowe ma głównie za zadanie utrzymywać samochód w odpowiednim torze drogi. Dzięki głębszemu bieżnikowi woda spod kół odprowadzana jest szybciej i lepiej, co wpływa na przyczepność kół do podłoża. Natomiast odporność na niskie temperatury zapewnia ciągłą elastyczność materiału z jakiego gumy zostały wykonane. Guma letnia nigdy nie poradzi sobie w warunkach śliskiej nawierzchni tak dobrze, jak jej zimowa wersja. Kwestią sporną są również koszty zakupu całego kompletu laczków. Niektórzy kierowcy wolą bowiem na tej części samochodowej zaoszczędzić i wybierają jedne z najtańszych rozwiązań na rynku twierdząc, że różnice pomiędzy różnymi markami nie są aż tak istotne. Nie jest to myślenie słuszne, gdyż tanie opony wykonane są zdecydowanie z gorszego jakościowo materiału, przez co szybciej ulegają zniszczeniu. W wyniku tarcia kół o podłoże, bieżnik ściera się szybciej, gdyż guma z jakiej jest wykonany nie jest wystarczająco dobrej jakości. Z kolei produkty renomowanych marek pomimo, iż kosztują więcej, to zdecydowanie wystarczają na dłuższy okres czasu. W związku z tym koszty zakupu zostają rozłożone. Finalnie okazać się może, że ze względu na żywotność opon korzystniej jest zakupić produkty droższe, gdyż są zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Niektórzy twierdzą również, że ich samochód jest na tyle dobrze wyposażony w różne systemy bezpieczeństwa, że zakładanie zimowej wersji gum jest zbędne. Należy jednak wiedzieć, że to nie wystarczy. Wyposażenie techniczne ma to do siebie, że może w każdej chwili zawieść, szczególnie w momencie, gdy gumy nie będą odpowiednio przystosowane do warunków panujących na drogach.

Pomimo, iż istnieje wiele mitów mówiących o tym, że gumy zimowe nie są konieczne, każdy powinien sam zdecydować co jest dla niego najkorzystniejsze. Trzeba jednak pamiętać, że na drodze nie jesteśmy sami i odpowiadamy również za bezpieczeństwo innych użytkowników szosy.

Możesz również polubić…