Mieszanka gumowa w zimowych oponach

Opony w naszych samochodach produkuje się z mieszanek gumy. Nie jest to jednak zwyczajny materiał, jaki znamy z innego rodzaju przemysłu. Okazuje się, że to specjalna mieszanka gumowa, która doskonale sprawdza się w trudnych warunkach atmosferycznych. Najważniejszą właściwością tej technologii jest to, że została stworzona w taki sposób, żeby jak najlepiej współpracować z nawierzchnią.

Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że używana to produkcji zimówek musi być koniecznie miękka. Powód jest bardzo prosty. Miękka guma znacznie łatwiej dostosowuje się do jezdni. Poza tym w okresie zimowym zwiększa komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Należy wziąć przecież pod uwagę, że nawierzchnia jest śliska i mokra, bardzo często pokryta śniegiem, a nawet lodem. Pojawiają się na niej różne przeszkody, które trzeba jak najszybciej i najsprawniej ominąć. Miękka guma będzie tutaj doskonała. Jej właściwości znacznie skracają też drogę i czas hamowania. Oczywiście, nie oznacza to, że letnie ogumienie w ogóle nie zapewnia nam bezpieczeństwa, po prostu działa zupełnie inaczej. Zakłada się bowiem, że w okresie wiosennym i letnim, nawet kiedy występują opady deszczu, ulice nie będą aż tak mokre, a przede wszystkim śliskie.

Mieszanka gumowa w oponach zimowych została przetestowana przez specjalistów także pod kątem odporności na niską temperaturę. Wiadomo przecież, że w Polsce termometr wielokrotnie wskazuje nawet kilkanaście kresek poniżej zera. Elastyczna guma jest o wiele bardziej wytrzymała, nie dochodzi zatem do pękań czy tarć. Materiał wykorzystywany podczas tworzenia gum letnich absolutnie by się tutaj nie sprawdził. On ma przecież inne przeznaczenie, jego zadaniem jest radzenie sobie raczej z wysoką temperaturą, piaskiem czy żwirem na drodze. Właśnie dlatego jedynym skutecznym, a jednocześnie rozsądnym rozwiązaniem na zimę jest montaż zimówek.

Warto wspomnieć również o bieżniku, który także został stworzony ze specjalnie przygotowanej mieszanki gumowej. Powszechnie uważa się, że to właśnie on odgrywa najważniejszą rolę. Jeżeli chodzi o porę zimową, głębokość bieżnika musi być dosyć znaczna. Rowki znajdujące się na jego powierzchni mają odprowadzać wodę oraz śnieg. Poza tym ich zadaniem jest jak najlepsze dopasowanie się do nawierzchni, dzięki czemu zapewniona jest doskonała przyczepność. Ale oczywiście, jest ona możliwa tylko wtedy, gdy wykorzystamy odpowiedni materiał. Nie wszystkie opony byłyby w stanie poradzić sobie z nadmiarem śniegu czy nawet lodem, a bieżnik nic by nie pomógł. Tylko prawidłowe, przemyślane połączenie tych dwóch elementów gwarantuje kierowcy bezpieczną jazdę.

Jak zatem widać, guma, za pomocą której produkuje się zimowe ogumienie, wcale nie jest taka zwyczajna. Specjaliści przeprowadzają wiele testów, aby sprawdzić jej właściwości i dokonać odpowiednich pomiarów. Jedynie produkt, który okaże się niezawodny, zostaje dopuszczony do ogólnego użytku. Pamiętajmy jednak, że o nasze koła powinniśmy nieustannie dbać i raz na jakiś czas kontrolować je w serwisie motoryzacyjnym.

Możesz również polubić…