Jak jeździć bezpiecznie zimą ?

Każdy kierowca powinien sobie zdawać sprawę jak ważne jest właściwe przygotowywanie swojego samochodu zgodnie do warunków panujących na drogach. Wraz ze zmieniającymi się porami roku, powinniśmy kontrolować różne elementy swojego pojazdu i w razie konieczności wymieniać je. Procedura ta powinna być stosowana szczególnie w przypadkach, kiedy zamierzamy wyruszyć w daleką podróż, gdzie dodatkowo nie znamy jakości dróg przez które będziemy przejeżdżać oraz warunków pogodowych tam panujących.

Zima to szczególnie trudna pora roku dla kierujących pojazdami, ze względu na nie najlepsze warunki panujące na jezdniach. Śnieg, błoto czy też nawet lód nie należą do szczególnie lubianych przez kierowców. Warto więc zabezpieczyć się w odpowiedni sposób, by nawet w takich warunkach podróż samochodem była komfortowa i bezstresowa. Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić to zdecydowanie wymiana elementu samochodu, jakim są opony. Wersja letnia zdecydowanie nie sprawdzi się w zimie, w związku z czym opony zimowe to warunek konieczny do poruszania się po drogach podczas tej pory roku. Dzięki specjalnej mieszance gumy z różnymi dodatkami możemy mieć pewność, że samochód będzie wykazywał dobrą przyczepność do podłoża, dzięki czemu unikniemy poślizgom. Dodatkowo są one odporne na niskie temperatury, dzięki czemu nie tracą swojej elastyczności nawet gdy termometr wskazuje na kilkanaście kresek poniżej zera. Z kolei gdy wybieramy się w dalszą podróż, szczególnie w góry, zimowe ogumienie może być niewystarczające.

W takich sytuacjach przydatne mogą być łańcuchy antypoślizgowe, które pomogą nam wyjść z każdych tarapatów, jakie napotkają nas w trakcie podróży po śliskiej nawierzchni. Pamiętać należy, że bezsprzecznie muszą być one zakładane na tak zwane „zimowki”. Na letniej wersji się zdecydowanie nie sprawdzą, gdyż nie będą z nimi odpowiednio współpracować. Jeżeli jednak nie wybieramy się na żadną wycieczkę, a korzystanie z samochodu ograniczamy do poruszania się w obrębie swojego miejsca zamieszkania, warto przyłożyć szczególną uwagę do zakupu dobrych jakościowo produktów. Tanie opony nie będą się sprawdzały tak dobrze, jak te, które zostały wyprodukowane przez renomowane i cenione przez kierowców marki. Wiąże się to z pewnością z inwestycją większej sumy pieniędzy, jednakże bezpieczeństwo nie jest sprawą na której warto oszczędzać. Dodatkowo, kupując produkty od sprawdzonych producentów, możemy mieć większą pewność o ich niezawodności i profesjonalizmie.

Z naszego artykułu wynika, że bezpieczna jazda w zimie w dużej mierze związana jest z odpowiednim przygotowaniem pojazdu do tych trudnych warunków, jakie panują w tej porze roku na drogach. Myślę, że sprawą oczywistą jest, że dostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych jest sprawą równie ważną, o ile nie priorytetową.

Możesz również polubić…