Jak dbać o opony ?

Opony są zdecydowanie najważniejszym wyposażeniem naszego samochodu. To przecież tylko dzięki nim możliwe jest poruszanie się. To jednak nie wszystko, dobre koła zwiększają nie tylko komfort jazdy, ale również bezpieczeństwa. Warto wiedzieć zatem, jak dbać o swój sprzęt i sprawić, że będzie nam służył przez dłuższy czas.

Kwestią elementarną jest, rzecz jasna, dostosowanie gumy to modelu pojazdu oraz jego masy. To bardzo ważne, producenci samochodów jasno określają wszelkie parametry, jakie zaleca się podczas użytkowania. Oczywiście, stosowanie zamienników również jest dozwolone, trzeba jednak wiedzieć, co wybrać. Kiedy posiadamy już odpowiednio wybrane opony, warto dołożyć wszelkich starań, aby wydłużyć im żywotność i sprawić, że będziemy z nich zadowoleni. Zastanówmy się zatem, co możemy zrobić, aby ten efekt osiągnąć.

Ciśnienie jest tutaj podstawą. Fachowcy zgodnie stwierdzają, że należy je sprawdzać raz w tygodniu. W ten sposób zyskujemy pewność, że nie tylko dobrze korzystamy z wyposażenia, ale też nie narażamy się na przykład na wypadek. Wyjątkiem są nowoczesne modele samochodów. Posiadają one specjalny czujnik, który samodzielnie sprawdza poziom ciśnienia. Od razu informuje kierowcę ( poprzez ekran lub tablicę rozdzielczą), że opony wymagają uzupełnienia ciśnienia. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne, sami nie musimy się bowiem o to martwić. Przestrzega się jednak kierowców nieco starszych modeli, aby nie zapominali o sprawdzaniu poziomu ciśnienia. Równie ważne są styl jazdy i prędkość, z jaką się poruszamy. Może to poniekąd wydawać się absurdalne, opony mają przecież służyć autu i jego właścicielowi. Okazuje się jednak, że to, w jaki sposób prowadzimy samochód ma ogromny wpływ na eksploatację ogumienia. Jeżeli bardzo często jeździmy szybko, a przy tym chaotycznie, materiał, jakim jest guma, odczuwa to bardzo boleśnie. Pewnie nie raz słyszeliśmy, jak ktoś mówi o pisku opon. Ma to zazwyczaj miejsce, gdy hamujemy niespodziewanie. Guma się ściera, a głębokość bardzo ważnego bieżnika zmniejsza. Konieczna jest zatem zmiana naszych nawyków. Wystarczy, że będziemy jeździć trochę rozważniej i mniej chaotycznie. To sprawi, że ogumienie posłuży nam przez dłuższy czas, a przy okazji zapewnimy sobie większe bezpieczeństwo. Należy również zwrócić uwagę na tak zwane przeciążenie samochodu, bo jeśli jest ono za duże, ogumienie także to odczuwa. Oczywiście, nie mówimy tutaj o jednorazowej sytuacji. Chodzi o to, że gdy powtarza się ona zbyt często, opony mogą znacznie się zużywać. Nie unikniemy wakacyjnych podróży lub wycieczek z rodziną i absolutnie nie powinniśmy tego robić. Warto jednak raz na jakiś czas odpuścić sobie zbyt duże zakupy.

Także i czystość gum jest bardzo istotna. Czasami trzeba je wyczyścić, aby nie zbierały się w nich nieczystości i ziemia. Wystarczy udać się do tradycyjnej myjni. Dzięki znajdującemu się tam sprzętowi, także i gumy zostaną starannie wyczyszczone.

Dbanie o wyposażenie auta wcale nie musi być trudno. Aby jednak efekt był zadowalajmy, musimy wykazać się konsekwencją i systematycznością. Dotyczy to zarówno sprawdzania ciśnienia, jak i zmiany stylu jazdy.

Możesz również polubić…