Sposób na starzejące się opony

Wszystkim wiadomo o upływającym nam czasie, a razem z nim starzejemy się nie tylko my sami, ale i różne przedmioty użytku codziennego. O ile nie stanowią one o naszym bezpieczeństwie, nie musimy się tym martwić. Są jednak rzeczy, które wraz z mijającym czasem nadają się po prostu do wymiany.

Jak często wymieniać opony ?

Tak również dzieje się w dziedzinie motoryzacji. W samochodzie są bowiem elementy, które nie są w stanie spełniać dobrze swej funkcji przez bardzo długi czas. Mowa tu przede wszystkim o oponach, które jeśli się zużyją, nadają się tylko do wymiany. Nie można ich bowiem w nieskończoność naprawiać. Opony wyprodukowane są wszak z różnego rodzaju materiałów i mieszanek gumowych, które pozwalają na właściwe funkcjonowanie gum. Ich stan zmienia się jednak w ramach użytkowania pojazdu, w związku z czym należy o nie jak najlepiej dbać. Sposób przechowywania, klimat czy też na przykład rodzaj użytkowania wpływają bezpośrednio na stan i jakość laczków. Użytkowanie gum może jednak przebiegać w różnym stopniu, w związku z czym trudno jednoznacznie określić długość życia danej gumy. Jeśli inwestujemy w dobre jakościowo produkty, pochodzące od renomowanych producentów, możemy mieć pewność, że do momentu zakupu są one przechowywane w sposób spełniający najwyższe standardy.

Jedna z najbardziej znanych marek deklaruje, że ich produkty przechowywane są w magazynach fabrycznych tylko do trzech lat od momentu wyprodukowania, z zastosowaniem ściśle wyznaczonych zasad i warunków przechowywania. Dzięki temu mamy pewność, że produkty, które znaleźć możemy w sklepach są pełnowartościowe i nie noszą znamion zużycia wskutek zestarzenia się materiału. Jednakże tego rodzaju produkty, które spełniają wysokie standardy już w momencie produkcji, muszą wiązać się z odpowiednimi cenami, jakie jesteśmy zmuszeni za nie zapłacić. Jednakże z drugiej strony, decydując się na tanie opony, musimy liczyć się z tym, że wskutek zastosowania gorszych jakościowo materiałów, zużycie gum następuje w zdecydowanie szybszym czasie, przez co będziemy musieli kupić nowy komplet w dość krótkim odstępie czasu. Szczególnie warto inwestować w zimową wersję gum, gdyż to właśnie one mają trudne zadanie utrzymywania odpowiedniej trakcji z podłożem podczas gdy nawierzchnia pokryta jest lodem, śniegiem czy też błotem pośniegowym. Zatem zwykle za opony zimowe płacimy więcej, by mieć pewność o ich niezawodności i wolniejszym starzeniu się materiału. Ogumienie należy regularnie kontrolować. Przede wszystkim powinno się zwracać uwagę na głębokość bieżnika i ewentualne wybrzuszenia czy pęknięcia, jakie mogą widnieć na powierzchni materiału.

Wszystkie te elementy mają bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas podróży. W związku z tym po upływie kilku lat warto zmienić gumy na kołach swojego samochodu, nawet jeśli nie posiadają widocznych oznak zużycia.

Możesz również polubić…