Jakie są zalety opon zimowych ?

Za kilka miesięcy zbliżać się będzie do nas zima, w związku z czym powraca również temat przygotowania samochodu do zmieniających się warunków pogodowych. Wszak powszechnie wiadomo, iż wraz ze zmieniającą się temperaturą, powinniśmy na przykład zmieniać różnego rodzaju płyny w samochodzie – na przykład płyn do spryskiwaczy.

Podobnie sprawa ma się, że jeżeli chodzi o opony. Jednakże pomimo, iż na rynku motoryzacyjnym i w postrzeganiu kierowców przyjęło się, że wymiana tego elementu samochodu jest konieczna wraz ze zmianą warunków pogodowych, nie wszyscy kierujący myślą tak samo. Należy jednak pamiętać o tym, iż podróżowanie samochodem jest sprawą na tyle poważną, iż nie powinno się lekceważyć bezpieczeństwa własnego, jak również innych użytkowników dróg jakimi są na przykład piesi, rowerzyści czy też kierujący pojazdami. W zawiązku z tym powinno się wybierać rozwiązania optymalne, a więc takie, które nie obciążą zbytnio naszego portfela, a jednocześnie zapewnią nam bezpieczeństwo i komfort jazdy w każdych warunkach pogodowych.

Na co zwracać uwagę przy wymianie opon ?

Jednym z elementów samochodu, do jakich warto przywiązać zdecydowanie większą uwagę w czasie zimy są opony. To właśnie one odpowiadają w głównej mierze za przyczepność samochodu do podłoża i zapewniają mniejszy, bądź też większy komfort jazdy. Koszty ich zakupu w porównaniu do kosztów rocznych związanych z pojazdem są względnie niewielkie, w związku z czym warto zainwestować w wersję letnią i zimową, niż jeden komplet służący nam cały rok. Opony zimowe mają wiele zalet, które wypierają je na piedestał przed wersją całoroczną. Zapewniają one przede wszystkim niezaprzeczalny komfort jazdy i optymalne osiągi w czasie, gdy powietrze atmosferyczne sięga zaledwie kilku kresek, a podłoże pokryte jest mżawką czy też lodem. Dobrą przyczepność na trudnym podłożu zapewnia przede wszystkim specjalna mieszanka gumowa, która jest materiałem, z jakiego produkowany jest bieżnik. Zachowuje on elastyczność nawet w minusowych temperaturach, a jego rzeźba zapewnia odpowiednią przyczepność do podłoża. Kolejną zaletą elementu samochodu jakim jest ogumienie zimowe jest z pewnością specjalny układ rowków, który daje zapewnienie optymalnego odprowadzania wody. Dzięki powyższym zaletom droga hamowania na powierzchniach śliskich jest zdecydowanie skrócona w porównaniu z oponami letnimi. Warto dodać, że aktualnie na rynku znajdują się opony na każdą kieszeń. Jednak można przyjąć zasadę, iż im wyższa cena, tym parametry eksploatacji są lepsze. W związku z tym, nie zawsze tanie opony są optymalnym rozwiązaniem.

Analizując powyższe argumenty, łatwo dojść do wniosku, iż warto w odpowiedni sposób przygotować swoje auto do sezonu zimowego. Pozwoli to z pewnością zapobiec wielu niebezpiecznym sytuacjom na drogach i być może uchroni to nas przed możliwym wypadkiem samochodowym.

Możesz również polubić…