Jak często kontrolować stan swojego bieżnika ?

Poranki stają się coraz mroźniejsze, a termometry pokazują zdecydowanie mniejszą ilość kresek niż jeszcze kilka tygodni temu. Oznacza to, iż rozpoczyna się najmniej lubiana przez kierowców pora roku, czyli zima. Jest ona niemile widziana z wielu względów, jednak do najbardziej uciążliwych można zaliczyć konieczność odpowiedniego przygotowania samochodu do tego trudnego dla niego okresu.

Jeszcze w trakcie trwania kalendarzowej jesieni, czyli w okolicy końca października należy pamiętać, by koniecznie wymienić opony. Praktycznie powinno się tego dokonać w momencie, gdy termometry wskazują około siedem stopni Celsjusza, a dodatkowo temperatura ma tendencję spadkową. Niemniej zdecydowanie korzystniej jest zrobić to wcześniej, niż później, gdyż z pewnością nie zaszkodzi to naszemu pojazdowi, a może pomóc w sytuacjach kryzysowych, w związku z czym lepiej nie odkładać tego na ostatnią chwilę. Bowiem opony zimowe zdecydowanie lepiej sprawdzą się podczas jazdy na ośnieżonych drogach czy też pokrytych lodem, bądź błotem pośniegowym. Dzięki zastosowaniu specjalnej mieszanki gumy z innymi składnikami, ogumienie wykazuje bardzo dobrą przyczepność do podłoża, w związku z czym zmniejsza się ryzyko wpadnięcia w poślizg, który może być nieprzyjemny w skutkach. Różny jest również bieżnik, który charakteryzuje się tym, że posiada zdecydowanie większe zagłębienia, dzięki czemu efektywniej odprowadza wodę spod powierzchni kół.

To również wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy. Warto regularnie kontrolować stan bieżnika i jego głębokość. Według prawa polskiego, jeżeli jest on cieńszy niż 1,6 mm kwalifikuje to oponę do wymiany na nową. Niektórzy kierowcy twierdzą, że zamiast tak zwanych „zimówek”, na drogach pokrytych śniegiem z powodzeniem można używać ich letniej wersji w połączeniu z łańcuchami antypoślizgowymi. Nic bardziej mylnego. Łańcuchy są przeznaczone i przystosowane do współpracy jedynie z gumami zimowymi i tylko w takim połączeniu zapewniają właściwe działanie. Dodatkowo, sprawdzają się one jedynie przy zachowaniu niezbyt wysokich prędkości. Warto również pamiętać, że wymiana gum jest konieczna rzadziej w przypadku, gdy już na etapie zakupów wybierzemy dobre jakościowo produkty. Tanie opony zużywają się zwykle szybciej, przez co tylko pozornie zaoszczędziliśmy pieniądze, gdyż musimy je wydawać zdecydowanie częściej. Warto więc dołożyć kilka groszy do kompletu wyprodukowanego przez cenioną i polecaną markę, która da nam gwarancję wysokiej jakości.

Co prawda wymiana opon na zimę nie jest objęta przepisami, jednakże w naszym kraju na szczęście liczba kierowców jeżdżąca przez całą zimę na wersji letniej na szczęście z roku na rok spada. Jest to głównie spowodowane zwiększoną świadomością na temat ewentualnych skutków takiego postępowania. Warto jeszcze na koniec przypomnieć, aby nie zostawiać tej czynności aż pojawią się pierwsze śniegi.

Możesz również polubić…