Od czego niszczeją opony ?

Chcąc, by nasz samochód służył nam przez długi czas bez jakichkolwiek awarii, musimy sobie zdawać sprawę z tego, co tak naprawdę źle na niego działa. Wiedząc, co szkodzi naszemu pojazdowi, jesteśmy w stanie temu zapobiec, bądź też wiedzieć jak sobie z danymi problemami radzić. Części, które mogą ulegać zniszczeniom jest w samochodzie bardzo dużo. W tym artykule przyjrzymy się jednak jedynie elementowi jakim są opony.

Dlaczego opony niszczeją ?

Ta część samochodowa ma generalnie trzech wrogów. Są nimi ludzie, fizyka oraz środowisko. Czynnikami źle na nie wpływającymi mogą być również niewłaściwe ciśnienie, warunki klimatyczne, zła konserwacja, nadmierna prędkość czy też uszkodzenia mechaniczne. Nie sposób opisać je wszystkie za jednym razem, w związku z czym przyjrzymy się tylko kilku z nich. Fizyka źle wpływa na ogumienie głównie poprzez upływający czas. Im opony są starsze, tym gorzej oddziałują na komfort jazdy i bezpieczeństwo. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne takie jak spękania, przetarcia czy też pęcherze i wybrzuszenia kwalifikują gumy do wymiany. Jest to bardzo ważne ze względu na nasze bezpieczeństwo, gdyż nagły wybuch może spowodować utratę panowania nad pojazdem, a w konsekwencji wypadek drogowy, który może być tragiczny w skutkach. My, jako właściciele auta, zobowiązani jesteśmy sami przed sobą do regularnych kontroli między innymi stanu bieżnika. Jeżeli wynosi on poniżej 1,6 mm, należy rozważyć zakup nowego kompletu opon. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy rozchodzi się o opony zimowe, gdyż są one narażone na kontakt z podłożem śliskim.

W związku z tym powinny wykazywać bardzo dużą przyczepność do podłoża. Na stan gum w wyniku działalności człowieka wpływa również nadmierna prędkość, obciążenie przyczepy, styl jazdy i wiele innych. Środowisko naturalne, w jakim żyjemy również ma wpływ na zużywanie się opony. Jest to szczególnie zauważalne w warunkach ekstremalnych temperatur oraz gdy pada deszcz, śnieg czy też poruszamy się po powierzchniach pokrytych lodem. Warto również pamiętać, że aby jazda samochodem była bezpieczna, nie należy na nim zbytnio oszczędzać. Decydując się na zakup jakim są tanie opony, możemy być niemal pewni, że będziemy zmuszeni do szybszej ich wymiany, głównie ze względu na zastosowanie przez producentów gorszych jakościowo materiałów do ich wykonania. Zdecydowanie lepiej zainwestować w produkty rekomendowanych firm, które posłużą nam przez zdecydowanie dłuższy czas.

Aby odpowiednio pielęgnować nasz pojazd, musimy zdawać sobie sprawę z tego, co tak naprawdę mu szkodzi i jak temu zaradzić. Po przeczytaniu powyższych rozważań, z pewnością każdy czytelnik wie, jakie czynniki źle oddziałują na koła i których zachować powinien się wystrzegać.

Możesz również polubić…