Suche fakty o oponach zimowych
W zasadzie chyba w każdym temacie doszukać się możemy pewnych faktów i mitów, które go dotyczą. Podobnie bywa, gdy zaczynamy dyskutować wśród znajomych o samochodach- część z nas ma wyrobione zdanie odnośnie danej kwestii i zdarza się, że jest to kwestia sporna. W związku z tym, że zima zbliża się do nas wielkimi krokami, tematem dość często poruszanym przez kierowców pojazdów są opony zimowe. Bardzo często zdarza się, że niektórzy użytkownicy dróg wysnuwają nieprawdziwe teorie w tej tematyce, w związku z czym warto kilka z nich uściślić.
Pierwsza z nich dotyczy kosztów wiążących się z zakupem tak zwanych „zimówek”, gdyż wielu z nas uważa je po prostu za drogie. Producenci twierdzą jednak, iż jest to nieprawdą, gdyż można je zakupić już w cenie ich letniej wersji. Dodatkowo, podczas gdy samochód jeździ w zimie na „zimówkach”, letnie odpoczywają, przez co zwiększa się ich żywotność, w związku z czym koszty całościowe bezsprzecznie rozkładają się na dłuższy czas. Warto jednak pamiętać o tym, by starać się kupować produkty raczej sprawdzonych i polecanych marek, gdyż rozchodzi się tu wszak o nasze bezpieczeństwo. Nie należy zatem mieć przeświadczenia, iż możemy kupować tanie opony licząc na to, że będą się sprawdzały równie dobrze, jak te z wyższej półki cenowej. Różnią je przede wszystkim materiały z jakich są wykonane i technologia produkcji. Wato więc mieć to na uwadze podczas zakupów.
Z czego wykonane są opony zimowe ?
Kolejnym mitem jest to, iż kierowcy twierdzą, że zima jest u nas na tyle słaba, że wymiana ubrania kół jest niepotrzebna. Jest to oczywiście myślenie błędne, gdyż ogumienie powinno być dostosowane do aktualnych warunków pogodowych, a jak wiadomo, należy je wymieniać na zimowe już w momencie, gdy temperatura powietrza zaczyna oscylować w granicach siedmiu stopni Celsjusza i dodatkowo ma tendencję spadkową. Tylko wówczas mamy pewność, że jazda jest bezpieczna również w warunkach gołoledzi, mokrej nawierzchni czy też śniegu zalegającego na drogach. Kolejnym przedmiotem dyskusji jest również ubezpieczenie, które według niektórych kierowców zapewnia brak konieczności wymiany gum. Jest to jednak zbyt mało, gdyż nawet najlepsze ubezpieczenie nie zapewni nam braku jakichkolwiek obrażeń, jakich możemy doznać podczas wypadku drogowego. Zdecydowanie korzystniej jest zainwestować w dobre zabezpieczenia, które zminimalizują ryzyko kolizji drogowej i dzięki którym unikniemy obrażeń cielesnych.
Jak widać na opisywanych przykładach ludzie miewają czasem mylne zdania w kwestii użytkowania samochodu i konieczności przygotowania go do sezonu zimowego. Pomimo, że każdy sam podejmuje decyzje, należy pamiętać, że na drodze odpowiadamy nie tylko za własne zdrowie i życie, ale też innych jej użytkowników. Warto więc zrobić wszystko by nie dopuścić do kolizji.