Kiedy należy hamować gwałtownie ?

Na stan techniczny naszego pojazdu mają wpływ różne czynniki. Niektóre z nich nie są bezpośrednio zależne od nas, wśród których możemy wyróżnić między innymi starzenie się materiału, czynniki pogodowe, amortyzacja części samochodowych i inne. Jednakże my sami, jako kierowcy mamy ogromny wpływ na to, jak sprawuje się nasz pojazd. Do tego rodzaju działań, które w dużej mierze przyczyniają się do szybszego zużywania się części samochodowych należą przede wszystkim styl jazdy, nieregularne kontrole stanu zużycia różnych części samochodowych, niekompletna wiedza w dziedzinie motoryzacji i wiele innych.

W tym artykule zajmiemy się problemem, jakim jest gwałtowne hamowanie. Z pewnością źle wpływa ono na wiele elementów pojazdu, a w szczególności na elementy, jakimi są opony. Oczywiście nie zawsze jesteśmy w stanie hamować w sposób spokojny, gdyż w momencie gdy na drogę wybiega nam na przykład dziecko czy też zwierzę, musimy działać szybko. Jednakże znaleźć można wielu kierowców, którzy po prostu lubią zapiszczeć oponami czy też praktykują styl jazdy jakim jest drifting. Ma to bardzo negatywny wpływ na stan gum, gdyż w wyniku tego rodzaju działań bieżnik ściera się bardzo szybko, przez co jesteśmy zmuszeni częściej kupować nowe gumy. W związku z tym zdecydowanie w takim przypadku lepiej kupować tanie opony, gdyż nie będziemy aż tak stratni finansowo.

Dbaj o stan auta

Trzeba się jednak liczyć z tym, iż kupując gorsze jakościowo produkty, będziemy zmuszeni zaopatrywać się w nie zdecydowanie częściej, niż gdybyśmy zainwestowali w gumy renomowanych firm. Jednak należy zadać sobie pytanie czy faktycznie jest to opłacalne ze względu na nasz styl jazdy. Podobnie sprawa ma się w przypadku zimowej wersji gum. Jak wiadomo, opony zimowe muszą być nienagannej jakości, by przyczepność do podłoża była jak najlepsza. W zimie samochód porusza się często po drogach pokrytych śniegiem, błotem pośniegowym czy też lodem, w związku z czym gumy muszą być nienaganne, a w tym bieżnik odpowiedniej grubości. Aby gwałtowne hamowanie na tego typu powierzchniach było w ogóle możliwe, musi on wynosić ponad cztery minimetry i nie mogą widnieć na kołach żadne pęknięcia, przetarcia czy też wybrzuszenia. Ogumienie powinno być zatem przez nas regularnie kontrolowane, by wszelkiego rodzaju uszkodzenia wychwycone zostały już w zalążku. Jedynie wówczas będziemy w stanie zapobiegać powstawaniu dalszych uszkodzeń.

Oczywiście każdy kierowca sam decyduje, jaki styl jazdy najbardziej mu odpowiada. Jednak warto zdawać sobie sprawę jaki wpływ na stan samochodu ma gwałtowne hamowanie. Tylko wówczas będziemy w stanie oszacować straty z tym związane i być może dojdziemy do wniosku, że spokojna jazda jest zdecydowanie bardziej opłacalna.

Możesz również polubić…