Jaka jest minimalna głębokość bieżnika ?

Każdy z nas chciałby cieszyć się swoim samochodem możliwie przez jak najdłuższy czas. Nierzadko wydajemy bowiem na niego spore pieniądze, a nawet oszczędności naszego życia. W związku z tym warto posiadać informacje o jego funkcjonowaniu, które pomogą nam w zapobiegnięciu wielu usterkom.

Okresowa wymiana

Jednym z elementów samochodu, który wymaga okresowej wymiany i zdecydowanie warto posiadać różne informacje na jego temat są opony. Są to części samochodowe, bez których jazda nie będzie możliwa w związku z czym warto zadbać, aby ich stan był jak najlepszy. Z tego powodu konieczne są regularne kontrole, które jesteśmy w stanie wykonywać samodzielnie, w zaciszu przydomowego garażu. Głębokość bieżnika, jest pierwszą rzeczą na jaką zwracamy uwagę. Decyduje ona bowiem o odpowiedniej przyczepności samochodu do podłoża, czyli krótko mówiąc wpływa na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Prawo polskie, a dokładnie przepisy ruchu drogowego opisują, że wartość ta nie powinna być mniejsza niż 1,6mm. W przeciwnym przypadku podczas kontroli drogowej funkcjonariusz policji nałoży na nas mandat w sypkości kilkuset złotych, a nawet może odebrać dowód rejestracyjny samochodu i zabronić dalszej jazdy.

Aby zapobiec tym nieprzyjemnym doświadczeniom dobrze jest regularnie mierzyć bieżnik. Powinno się również przy okazji sprawdzać czy na powierzchni gumy nie widnieją różnego rodzaju pęknięcia, wybrzuszenia czy też przetarcia. Jeśli tak jest, warto pomyśleć o zakupie nowego kompletu, gdyż nigdy nie wiadomo do czego może dojść w wyniku najechania na ostry kamień czy też inny element. W niektórych przypadkach obserwuje się nawet rozerwanie gumy w trakcie jazdy, co z kolei może spowodować utratę panowania nad samochodem przez kierującego. Szczególną uwagę należy przykładać do kontrolowania zimowej wersji ogumienia. To właśnie opony zimowe mają bowiem za zadanie utrzymywać dobrą trakcję samochodu z podłoże, co ze względu na śliskość nawierzchni jest dość utrudnione. Dodatkowo mają one głębszy bieżnik, dzięki któremu są w stanie w optymalny sposób odprowadzać wodę i błoto pośniegowe spod kół, co również pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy. Ogumienie występuje w różnym pułapie cenowym. Należy sobie zdawać jednak sprawę, że tanie opony wykonane są z gorszych jakościowo materiałów, co wpływa bezpośrednio na ich żywotność. Warto więc wydać odrobinę wyższą kwotę na porządne produkty, a w zamian cieszyć się ich dobrą jakością i długim czasem użytkowania.

Ciężko w jednym tekście zawrzeć wszystko, co o oponach wiedzieć powinniśmy. Jednakże po przeczytaniu powyższego z pewnością każdy z czytelników ma już jakieś podstawy teoretyczne, które może z powodzeniem wcielać w życie. Dzięki nim z pewnością można uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Czego serdecznie Państwu życzymy.

Możesz również polubić…