Jak nie złapać przysłowiowej „gumy” ?

Z pewnością każdy kierowca ma za sobą złapanie tak zwanego kapcia lub gumy. Mamy z nim do czynienia wtedy, kiedy nagle spada ciśnienie w oponie. W przypadkach ekstremalnych możemy mówić także o urazach mechanicznych, czyli na przykład nagłym przebiciu wyposażenia przez ostre narzędzie lub przeszkodę znajdującą się na drodze. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak trudna jest to sytuacja. Wymarzona wycieczka znacznie się opóźni, a my musimy sobie jakoś z tym fantem poradzić. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, jak uniknąć tych nieprzyjemnych momentów. Oto kilka wskazówek.

Jak dbać o ciśnienie w oponach ?

Jak już zostało wspomniane, priorytetem dla nas powinno być ciśnienie w oponach. To właśnie ono zapewnia nie tylko odpowiedni komfort, ale również bezpieczeństwo jazdy. Jeśli ogumienie nie posiada wskazanego poziomu ciśnienia, może to prowadzić to wielu nieprzyjemnych, a nawet bardzo poważnych konsekwencji. Niemożliwe jest bowiem ustanowienie optymalnej przyczepności do nawierzchni, skrócenie czasu i drogi hamowania, prawidłowej amortyzacji. To wszystko sprawia, że utrzymanie odpowiedniej ilości tlenu, ciśnienia jest koniecznością, a jednocześnie obowiązkiem każdego mądrego i odpowiedzialnego kierowcy.

Zastanówmy się zatem, jak postąpić, aby uniknąć podczas podróży złapania przysłowiowej gumy. Okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne, ani też czasochłonne, jak powszechnie może się wydawać. Wystarczy wykazać się jedynie konsekwencją, a efekty będą dla nas zauważalne niemal od razu. Zasada numer jeden dotyczy przede wszystkim dłuższych podróży. Zanim wyruszymy, konieczna jest wizyta w serwisie i sprawdzenie przez fachowca poziomu ciśnienia. Lepiej nie ryzykować i rezygnować z takiej kontroli, czasami ratuje ona nasze wakacje i wspólnie spędzony z rodziną czas. Ale ta rada dotyczy również codziennego korzystania z samochodu. Producenci renomowanych opon zalecają, aby sprawdzać ciśnienie raz w tygodniu. Wiadomo jednak, że w dzisiejszych czasach nie mamy tak wiele wolnych chwil, wystarczy zatem, abyśmy odwiedzili fachowca raz w miesiącu. Wówczas zyskamy pewność, że odpowiednio dbamy o swój samochód i całe jego wyposażenie.

Równie istotne jest dostosowywanie się i przestrzeganie ogólnych wskazówek. Producent zastrzega, że tylko odpowiednie użytkowanie gwarantuje długą żywotność i prawidłowe działanie wyposażenia. Dlatego właśnie konieczne jest zapoznanie się ze wszystkimi zaleceniami i codziennie stosowanie ich. Dotyczy to przede wszystkim poziomu ciśnienia, które nie powinno znacznie różnić się od tego, z jakim mieliśmy do czynienie pierwotnie.

Raz na jakiś czas każdy kierowca powinien też dokonać samodzielnej kontroli zaworów w oponach. Jeżeli nie są prawidłowo zamontowane albo nawet zakręcone, istnieje ryzyko uciekania powietrza w oponach. Gdy nie czujemy się na siłach, możemy zwrócić się o pomoc do doświadczonego mechanika.

Przestrzeganie tych kilku prostych zaleceń być może nie uchroni nas całkowicie przed uszkodzeniem opony i złapaniem gumy. Znacznie jednak zmniejsza takie ryzyko, poza tym pozytywnie wpływa na ogólny stan naszego ogumienia.

Możesz również polubić…