Jaki wybrać bieżnik do opony zimowej ?

Opony są jedną z najważniejszych części naszego samochodu, przecież tylko dzięki nim możliwe jest poruszanie się. To oczywiście nie wszystko, towar ten należy wybrać odpowiednio, aby zwiększyć nie tylko komfort jazdy, ale przede wszystkim jej bezpieczeństwo. Nadchodzi okres zimowy i konieczna będzie zmiana ogumienia. Wszyscy, którzy muszą je skompletować, powinni wiedzieć, na co szczególnie zwrócić uwagę.

Doświadczeni kierowcy z pewnością przy wyborze będą bardziej uważni i dociekliwi. Nie brakuje jednak wśród nas i takich osób, dla których jest to czarna magia, a w kwestii motoryzacji są one, potocznie mówiąc, zielone. Nie ma sensu się tym przejmować. Jeśli wybierzemy się do dobrego serwisu, fachowiec będzie w stanie udzielić nam rzeczowo wszystkich niezbędnych informacji. Może również podpowiedzieć, jaki zakup okaże się dla nas najbardziej odpowiedni. Chcąc czuć się jeszcze pewniej, warto zabrać ze sobą na zakupy kogoś, kto ma pojęcia o potrzebach samochodu. Wystarczy, że będzie to ktoś z rodziny lub przyjaciół, wiadomo przecież, że we dwoje zawsze raźniej.

Jakie są rodzaje bieżników opon ?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na tak zwany profil opony. To laików z pewnością wystarczy informacja, że w ten sposób określa się stosunek ściany bocznej do ogólnej szerokości gumy. Te właściwości znacznie poprawiają komfort jazdy i ułatwiają poruszanie się auta po jezdni. W naszym kraju zazwyczaj występuje profil podstawowy i mamy z nim do czynienia wtedy, kiedy na oponie nie są uwzględnione żadne inne informacje. To z pewnością wystarczy, abyśmy czuli się bezpiecznie i bez większych przeszkód mogli podróżować. Równie cenną informacją jest data produkcji ogumienia ( tzw DOT ). Może się wydawać, że jest to zupełnie nieistotne, w przyszłości jednak pomoże w rozwiązaniu różnych wątpliwości. Czasami bowiem okazuje się, że dany producent przestaje zajmować się wypuszczaniem określonego typu bieżnika. Kiedy jednak nadal posiadamy te produkty, pojawiają się różne kłopoty. Wystarczy, że zepsuje się jedna opona, której nie znajdziemy już u producenta. Wówczas nie będzie innego wyjścia, jak tylko zakupienie nowego, całego kompletu. Właśnie z tego powodu należy zwracać uwagę na datę produkcji, szczególnie, gdy decydujemy się na zakup towaru używanego. Pamiętajmy, im młodsza data, tym lepiej.

Trzeba również wziąć pod uwagę maksymalne obciążenie, do którego przystosowane są opony zimowe. Nie jest bowiem tak, że wszystkie auta mają taką samą wagę. Właśnie z tego względu wyposażenie musi być dostosowane do konkretnych parametrów i nie wolno o tym zapominać. Nie obawiajmy się jednak, jeśli nie posiadamy tych ważnych informacji i nie jesteśmy w stanie przekazać je osobie, która zajmie się montażem kół. Jest ona doświadczona i profesjonalnie przygotowana, będzie z pewnością wiedzieć, co wybrać.

Opony zimowe są sporym wydatkiem, ale przecież będą służyły nam przez kilka sezonów. Ważne jednak, byśmy nie dali się zwieść oszustom i tanim ofertom. Często bowiem zdarza się tak, że nieuczciwi ludzie sprzedają zużyte opony, które zupełnie już nie nadają się do jazdy. Jeśli nie znamy się na motoryzacji, trzeba zasięgnąć porady specjalisty i w ten sposób uchronić się przed oszustami.

Możesz również polubić…