Jak przechowywać opony zimowe ?

Dwa razy w roku wszystkich kierowców czeka wymiana opon. W okresie wiosennym montujemy ogumienie letnie, natomiast w czasie jesieni musimy wyposażyć się w sprzęt nieco bardziej dostosowany do trudnych warunków atmosferycznych. Warto jednak zadać sobie pytanie, jak przechowywać chwilowo niewykorzystywany sprzęt, a nie zmniejszyć jego jakości, a wręcz przeciwnie, zachować jej wysoki stopień.

Oprogramowanie dla przechowalni opon

Najbardziej istotną kwestią jest miejsce. Wielu z nas tuż po danych sezonie zanosi koła do piwnicy lub na strych. To rozwiązanie może być naprawdę dobre, trzeba jednak wziąć pod uwagę wszelkie panujące warunki. Po pierwsze, nie ma mowy o zbyt dużej wilgotności. Może się do wydawać mało logiczne, ponieważ tradycyjne opony zimowe dostosowane są do mokrej nawierzchni. Ale inaczej sprawa wygląda, gdy zimówki są używane, kwestia leżenia to jednak co innego. Owszem, opony można przechowywać w piwnicy, ważne, by wcześniej ocenić panujące tam warunki. Dobrym rozwiązaniem jest też strych, tam zazwyczaj nie bywa wilgotno, mamy również pewność, że nasze wyposażenie będzie tam bezpieczne.

Ale odpowiednie miejsce to oczywiście nie jedyna kwestia. Powinniśmy zadbać też o odpowiednią temperaturę i nasłonecznienie. Specjaliści zaznaczają, że ilość stopni Celsjusza musi być umiarkowana, odpadają zatem mrozy, jak i upały. Jeśli natomiast chodzi o kwestię nasłonecznienia, również należy je ograniczyć. Właśnie dlatego najlepsze są rzadko uczęszczane pomieszczenia, w których nasze opony będą mogły spokojnie leżakować. Zanim jednak umieścimy je w jakimś kącie, powinniśmy naprawdę dokładnie i rzetelnie zbadać cały teren. Konieczne jest zatem usunięcie wszystkiego, co może stanowić swoiste zagrożenie. Mowa tutaj między innymi o chemikaliach, środkach łatwopalnych, ostrych przedmiotach, na przykład narzędziach. Łatwo przecież wyobrazić sobie sytuację, że podczas codziennych prac w garażu czy na strychu, niefortunnie o coś zahaczymy albo też zrzucimy na opony. Nie maja one szans w starciu z ostrymi, niezwykle niebezpiecznymi detergentami. Dlatego właśnie dodatkowym zabezpieczeniem będzie jeszcze materiał, w który warto zawinąć zimówki. Opcji mamy tutaj naprawdę wiele. Niektórzy zabezpieczają swoje gumy za pomocą folii, inni natomiast pakują je w zwykle worki. Właściwie nie ma to większego znaczenia, ale taka dodatkowo ochrona jest istotna i powinniśmy o tym pamiętać.

Przechowywanie ogumienia jest wbrew powszechnym opiniom bardzo ważne. Dzięki odpowiedniemu postępowaniu możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji, związanych na przykład z uszkodzeniem mechanicznym lub działaniem szkodliwych środków chemicznych. Pamiętajmy, że dobre przechowywanie jest gwarancją dłuższej żywotności każdego wyposażenia.

Dołóżmy zatem wszelkich starań, aby przedłużyć życie oponom, a co za tym idzie, cieszyć się nimi przynajmniej przez kilka lat. Warto dodać również, że po wykorzystaniu ogumienia w danym sezonie powinno się je umyć i dopiero potem schować.

Możesz również polubić…