Jak uchronić oponę przed uszkodzeniem ?

Opony są podstawowym wyposażeniem naszych samochodów. To właśnie one zapewniają nam bezpieczną i komfortową jazdę, umożliwiają długie podróże i poczucie swoistej pewności. Wiadomo jednak, że jak każdy sprzęt, także i ten często ulega zniszczeniu. Dotyczy to zarówno ścierania bieżnika, uszkodzeń mechanicznych i ogólnej eksploatacji. Okazuje się jednak, że bardzo dużo zależy od nas samych i stylu jazdy. Możemy zrobić wiele, aby ochronić gumy przed zbyt szybkim zniszczeniem.

Do czego służy czujnik ciśnienia ?

Zastanówmy się zatem, jak powinniśmy postępować, by przedłużyć ogumieniu życie. Bez wątpliwości najważniejsze jest przestrzeganie wszystkich wskazówek, jakie dał nam producent. Dotyczą one zarówno montażu, konserwacji, higieny oraz przechowywania. Powszechnie wiadomo, że te kwestie są istotne i nie bez powodu zwraca się na nie szczególną uwagę. Nie powinniśmy myśleć tylko i wyłącznie intuicyjnie, czasem warto posłuchać rad mądrych i z pewnością bardziej doświadczonych specjalistów. To oczywiście nie wszystko. Trzeba zwracać uwagę również na inne rzeczy, które są ważne w codziennym użytkowaniu. Mowa tutaj między innymi o odpowiednim poziomie ciśnienia. Niektóre samochody, te nieco bardziej nowoczesne modele posiadają specjalny czujnik, który informuje kierowcę o ewentualnych nieprawidłowościach.

Na tablicy rozdzielczej lub wmontowanym ekranie pojawia się wówczas komunikat, że opony wymagają kontroli, konieczne jest bowiem uzupełnienie poziomu ciśnienia. Jeżeli natomiast nie posiadamy takiego czujnika, musimy być uważni o obserwować swój samochód. Z pewnością inna będzie jakość jazdy, coś wyda nam się dziwne lub też niepokojące. Wówczas konieczna jest wizyta w warsztacie samochodowych, gdzie specjaliści zajmą się fachowo naszym samochodem. Okazuje się bowiem, że odpowiednie ciśnienie jest kluczem do sukcesu. Gdy jest ono za niskie, bieżnik zaczyna się szybciej zużywać, poza tym jazda na takim sprzęcie często bywa naprawdę niebezpieczna.

Co jeszcze możemy zrobić, aby uchronić koła przed możliwymi uszkodzeniami? Odpowiedź jest bardzo prosta. Mianowicie, dobrym rozwiązaniem okazuje się oddawanie auta raz na jakiś czas do serwisu. Nawet jeśli wydaje nam się, że wszystko jest w porządku, może być zupełnie inaczej. Czasami po prostu nie zwracamy uwagi na drobne zmiany, które jednak w konsekwencji mogą powodować poważne uszkodzenia. Taka kontrola nie jest zbyt droga, poza tym warto w nią zainwestować. Dobre i sprawne opony są podstawą bezpiecznej jazdy, dlatego nie powinniśmy na nich oszczędzać.

Jeśli uważamy się za mądrych i odpowiedzialnych kierowców, z pewnością będziemy jak najlepiej dbać o swój samochód i całe jego wyposażenie. Oczywiście, nikt nie wymaga od nas, abyśmy każdego dnia wnikliwie przyglądali się ogumieniu, sprawdzali głębokość bieżnika i jego ewentualne zużycie.

Powinniśmy być jednak uważni i rozsądni, może to uchronić nas przed przykrymi niespodziankami. Poza tym dzięki wcześniejszym interwencjom oszczędzimy dużo pieniędzy, co również nie jest bez znaczenia.

Możesz również polubić…