Różne uszkodzenia opon

Samochód jest maszyną i często zdarza się mu psuć. Usterki mogą być naprawdę rozmaite. Czasami chodzi tylko o wymianę jakiegoś elementu, innym razem należy na jakiś czas oddać swój pojazd do serwisu motoryzacyjnego. Także i ogumienia nie omijają urazy, na przykład te mechaniczne. Zwróćmy zatem uwagę na sytuacje, które mogą nam się przydarzyć i zastanówmy się, jak sobie z nimi radzić.

Bardzo często na naszym polskich ulicach czyhają na nas nieprzyjemne i poważne przeszkody. Gdy są wystarczająco duże, istnieje szansa, że je zobaczymy i zdążymy ominąć. Bywa, że robimy to w ostatniej chwili, ale efekt i tak jest zadowalający. Dużo gorzej, gdy mamy do czynienia z małymi przedmiotami, jesteśmy wówczas niemal bez żadnych szans. Chodzi tutaj między innymi o leżące na ulicach gwoździe, śruby, ostre i niebezpieczne elementy. Nigdy nie wiemy, jak dostały się na drogę, nie ulega jednak wątpliwości, że wielu kierowców musiało się z taką sytuacją zmierzyć. Istnieją dwie możliwości.

Czasami wymienione wyżej elementy po prostu zakleszczają się w bieżniku, pomiędzy lamelkami. Zazwyczaj doświadczony kierowca od razu to wyczuje. Zmienia się wówczas komfort jazdy, poza tym opony wydają dziwny, nieco niepokojący dźwięk. Wówczas konieczne jest usunięcie intruza. Można to oczywiście zrobić samodzielnie, takie rozwiązanie się sprawdza. Przy usuwaniu trzeba jednak uważać, aby przypadkowo nie uszkodzić opony i nie spowodować jeszcze większych szkód. Jeżeli zatem nie potrafimy sobie poradzić, lepszym pomysłem będzie udanie się do doświadczonego fachowca i poproszenie go o pomoc. Zdarzają się jednak i takie sytuacje, kiedy po prostu tego nie unikniemy. Dzieje się tak wtedy, gdy gwóźdź lub śruba przebiły gumę. Specjalistyczna naprawa jest wówczas koniecznością. Opona nie spełnia bowiem swojego przeznaczenia, co może nawet okazać się niebezpieczna. Zmniejsza się przyczepność, a samochód nie zawsze utrzyma się w torze ruchu. Poza tym, jeśli koła zostało przedziurawione, istniej ryzyko, że do jego wnętrza dostanie się woda, pochodząca oczywiście z drogi. Dlatego właśnie naprawa musi być przeprowadzona przez specjalistę, tylko wtedy zyskamy pewność, że odpowiednio zabezpieczyliśmy nasze wyposażenie. Wiadomo przecież, że zbyt długo działająca wilgoć negatywnie wpływa na mieszkankę gumowa i wszystkie części, które budują gumę. Jeżeli chodzi o inne przedmioty, jakie mogą utkwić w kole i bezpośrednio mu zagrażać, są to również kamienie. One bardzo często zaczepiają się o części bieżnika i tam się zakleszczają. Możemy je usunąć samodzielnie, ważne jednak, aby zrobić to jak najszybciej, aby nie doszło do poważniejszego uszkodzenia.

Jak naprawić uszkodzoną oponę ?

Uszkodzenia ogumienia związane są również bardzo często z nieprawidłowym stylem jazdy. Dotyczy to zwłaszcza kierowców, którzy bez zastanowienia mocno i dynamicznie wjeżdżają na krawężniki. Gdy taka sytuacja powtarza się zbyt często, można zauważyć pojawiające się z boku opony wybrzuszenia. To znak, że została uszkodzona tak zwana osnowa, która jest niezwykle ważną częścią opony. Wówczas także trzeba jak najszybciej udać się do specjalisty i usunąć usterkę.

Jak zatem widać, sami odpowiadamy na niektóre uszkodzenia, innym natomiast nie da się po prostu uniknąć. Najważniejsza jest rozsądna i bezpieczna jazda, dzięki której możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych, a czasem i ryzykownych zdarzeń.

Możesz również polubić…