Dlaczego opony pękają ?

Każdemu kierowcy chociaż raz zdarzył się jakiś wypadek lub też nieprzyjemna sytuacja na drodze. Właściwie nie da się tego uniknąć, zwłaszcza, że czasami nie ponosimy żadnej winy. Bywa tak, że to inni kierowcy są jedynymi sprawcami, czasami też zawodzi sprzęt. Sytuacja staje się na drodze szczególnie niebezpieczna, gdy dochodzi do uszkodzenia opon, bo to właśnie one przede wszystkim dbają o nasz komfort.

Jednym z najbardziej niespodziewanych zdarzeń jest pęknięcie opony. Co prawda, nie jest aż tak bardzo powszechne i typowe, nie można jednak ukryć, że raz na jakiś czas pojawia się taki kłopot. Zastanówmy się zatem, jakie są najczęstsze przyczyny pękania ogumienia i jak sobie z nim poradzić.

Ogromny wpływ na ogóle funkcjonowanie gum ma ich ciśnienia. Musi być ono zawsze prawidłowe, czyli takie, jakie zalecił producent. Tylko takie rozwiązanie zapewnia poczucie komfortu i bezpieczeństwo, w innym wypadku zadowolenie z jazdy nie jest praktycznie możliwe. Jeżeli jednak zdarzy się, że ciśnienie w kole jest zbyt duże, często dochodzi do pękania. To i tak nie jedyna przyczyna. Czasami winne są również czynniki zewnętrze, na które właściwie nie mamy wpływu. Należy tutaj wymienić między innymi niekorzystne działanie kwaśnych deszczów, a także innych substancji szkodliwych. Wystarczy, że zaparkujemy w niewłaściwym miejscu, może się zdarzyć, że jakieś nieporządne środki będą oddziaływać na nasz samochód. Natomiast kwaśne deszcze są po prostu sprawą natury, na którą zupełnie nie mamy wpływu. Niestety, jeżeli działają zbyt długo i są bardzo obfite, nasz sprzęt może tego nie wytrzymać i dojdzie do pęknięcia. Inne czynniki pochodzące z natury także bywają niekorzystne. Przykładem mogą być promienie słoneczne i zbyt wysoka temperatura. Przez krótki czas nie wywierają żadnego wpływu. Gorzej jednak, gdy pozostawimy ogumienie na bardzo długie działanie słońce. Wówczas może okazać się, że doszło do niewielkich uszkodzeń mieszanki gumowej, które następnie zamieniają się w pęknięcia. Podobnie sytuacja przedstawia się, gdy zbyt często zmienia się pogoda. Dotyczy to między innymi nagłych skoków temperatury, co jest przecież bardzo powszechne w naszym klimacie. Równie często deszcz przeplata się ze śniegiem lub mgłą. Te warunki atmosferyczne są niezwykle niekorzystne, przede wszystkim działają właśnie na wspominaną już mieszankę gumową. Początki mogą być całkiem niewinne. Zaczyna się od niewielkich uszkodzeń, na które większość osób nie zwraca nawet uwagi. Potem jest już tylko gorzej. Właśnie dlatego pewnych sygnałów nie powinno się lekceważyć i przysłowiowo dmuchać na zimne.

Jakie powinno być ciśnienie w oponie ?

Na szczęście istnieje kilka dosyć prostych sposobów, które pozwolą nam uniknąć ryzyka pękania opon. W ich przestrzeganiu trzeba być jednak konsekwentnym, tylko wtedy zauważymy jakikolwiek efekt. Najważniejsze to pamiętać, by w miarę możliwości samochód garażować, wówczas nie będzie nieustannie narażony na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Nie warto również przesadzać z preparatami chemicznymi, służącymi na przykład do konserwacji. Mogą one bowiem zmniejszać naturalną odporność.

Jeżeli chcemy skutecznie uchronić swoje opony przed pęknięciami, warto zastosować się do tych kilku bardzo prostych zasad. Poza tym uważnie obserwujmy nasz sprzęt i zwracamy uwagę na wszystkie, nawet najmniejsze zmiany.

Możesz również polubić…