Nie ryzykuj z tanimi oponami

W dobie kryzysu finansowego, który dopada powoli każdą sferę gospodarczą, ludzie starają się oszczędzać praktycznie na wszystkim. Jak wiadomo, samochód to spora inwestycja nie tylko podczas zakupu, ale i dalszej jego eksploatacji. Należy liczyć się z regularnymi opłatami, na przykład związanymi z ubezpieczeniem oraz koniecznością ponoszenia kosztów podczas gdy pojawi się usterka czy też dojdzie do kolizji drogowej.

Jak ważne są dobre opony

Jednym z większych wydatków, których nie da się w żaden sposób uniknąć jest wymiana elementu pojazdu jakim są opony. Zwykle ze względu na stopień ich zużycia jesteśmy zmuszeni zakupić cały komplet, czyli cztery sztuki, co generuje niemałe koszty. Szuka się więc różnego rodzaju rozwiązań, które pozwolą na zaoszczędzenie choć niewielkiej sumy pieniędzy. Czy jednak tanie opony to nie ryzyko? Czy warto oszczędzać na własnym bezpieczeństwie? Decydując się na zakup stosunkowo tanich gum, musimy liczyć się z tym, że będą one zdecydowanie słabszej jakości, niż gdybyśmy zainwestowali w renomowane produkty. Producent w którymś z etapów produkcji musi zmniejszyć nakłady- obniża się albo jakość materiałów, albo technologię wykorzystywaną podczas procesu wytwarzania.

Tego rodzaju ogumienie nigdy nie będzie się sprawdzało tak, jak droższa wersja. Bieżnik może zużywać się w szybszy sposób i może nie zapewniać tak dobrej przyczepności do podłoża, jak samochód poruszający się na dobrych jakościowo gumach. O ile na gumach letnich można w jakiś sposób zaoszczędzić, gdyż mają one za zadanie sprawdzać się w łatwiejszych warunkach pogodowych, tak opony zimowe zdecydowanie lepiej jest zakupić od polecanego i cenionego przez innych kierowców producenta. Podłoże po jakim się poruszają pokryte jest różnego rodzaju opadami takimi jak śnieg czy mżawka, które dodatkowo mogą ulegać zamarzaniu, utrudniając kierowcy w znaczny sposób utrzymanie samochodu w odpowiednim torze drogi. Bowiem w takich warunkach samochód może tracić przyczepność do podłoża, szczególnie w momencie, gdy porusza się na gumach słabej jakości. Dodatkowo, droższe produkty zwykle posiadają głębszy bieżnik, który dzięki swoim rowkom zapewnia lepsze i szybsze odprowadzanie wody czy też błota pośniegowego spod kół, co również ma duży wpływ na przyczepność pojazdu do podłoża. W tańszych wersjach bieżnik ściera się szybciej, co prowadzi do konieczności szybszego zakupu nowego kompletu.

Jak widać za bezpieczeństwo na drodze odpowiadają nie tylko umiejętności kierowcy, ale i odpowiednie wyposażenie samochodu. Jeśli jesteśmy przesadnie oszczędni zwiększamy ryzyko doprowadzenie do kolizji drogowej, która może być nieprzyjemna w skutkach nie tylko dla nas, ale i dla innych użytkowników drogi czy też naszych pasażerów.

Możesz również polubić…