Ogumienie na błoto i śnieg

Wszyscy posiadacze samochodów wiedzą, że jako maszyny są one bardzo wymagające. Trzeba przecież o nie odpowiednio dbać i starać się zapewnić to, co najlepsze. Nie chodzi tu bynajmniej o regularne tankowanie, ale również o sezonową kontrolę ogólnego stanu, przeglądy, zmiany oleju, płynu do spryskiwaczy. Jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, a mianowicie odpowiednie ogumienie. To niezwykle istotne, ponieważ dzięki niemu zyskujemy gwarancję komfortu, a także bezpieczeństwa jazdy.

Rodzajów opon jest naprawdę wiele. Dostosowuje się je do specyficznych potrzeb, zarówno konkretnego modelu, jak i kierowcy. Problem nie jest aż tak duży, kiedy poruszamy się jedynie po dużych miastach. Wówczas konieczna jest sezonowa wymiana gum, tak, aby być przygotowanym na okres letni oraz zimowy. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy mieszkamy na przykład w nieco trudnych, trochę niesprzyjających warunkach.

Może to dotyczyć między innymi mieszkańców wsi lub małych miasteczek, w których brakuje dróg asfaltowych. Wtedy koniecznością jest poruszanie się po zaśnieżonych, zabłoconych terenach. Zwyczajne, tradycyjne ogumienie nie zawsze poradzi się z tak trudnymi warunkami. W takich sytuacjach specjaliści zalecają montaż tak zwanych opon błotno- śniegowych.

Jak sama nazwa wskazuje, wyposażenie to przeznaczone jest dla wszystkich kierowców, którzy zmuszeni są do jazdy zarówno po śniegu, jak i po błocie. Okres ten zazwyczaj przypada na koniec jesieni i początek zimy, a także wówczas, gdy zbliża się przesilenie wiosenne. Odwilż bardzo często powoduje powstaje roztopów, musimy się też borykać z wszędzie zalegającym błotem. Opony letnie nie są przystosowane do takich warunków. Może wydawać się, że odpowiedzią na nasze wątpliwości będą zimówki, ale wcale tak nie jest. Otóż, bieżnik w gumach na zimę przeznaczony jest do poruszania się przede wszystkim po mokrej, ale i śliskiej nawierzchni. Błoto to już zupełnie coś innego. Oczywiście, jak już zostało to zaznaczone, nie warto montować tak specjalistycznego sprzętu, jeśli podróżujemy jedynie po drogach asfaltowych, a w miejscu naszego zamieszkania codziennie pracują odśnieżarki. W innych przypadkach takie rozwiązanie może jednak okazać się naprawdę dobre, a przede wszystkim rozsądne.

Jak dobrać bieżnik na błoto ?

Zastanówmy się zatem, jakie są specyficzne właściwości takiego ogumienia. Największą rolę odgrywa tutaj bieżnik. Jego budowa jest nieco zbliżona do tej, jaka występuje w kołach samochodów terenowych. Podobnie, zapewnia doskonałą przyczepność do nawierzchni, przez co zmniejsza ryzyko kolizji i wypadków. Jednocześnie zaś powoduje, że możemy czuć się bezpiecznie i komfortowo. Okazuje się jednak, że sprzęt błotno- śniegowy wykonany jest z innej mieszanki gumowej. Jest ona dużo bardziej miękka w stosunku do tej, jaką stosuje się do terenówek. Uzasadnienie jest tutaj dosyć proste. Miękka guma jest przecież bardziej elastyczna i lepiej dostosowuje się do trudnych warunków. Błoto i deszcz mają to do siebie, że mogą sprawić kierowcom wiele trudności, a dzięki elastyczności kierowca nadal będzie odczuwał odpowiedni komfort.

Ogumienie błotno- śniegowe nie są przeznaczone dla każdego kierowcy, nie ma też takiej potrzeby. Jeżeli jednak zamierzamy wybrać się na wycieczkę po nieznanych terenie, taki sprzęt z pewnością okaże się dobrym pomysłem.

Możesz również polubić…