Czym jest bieżnik w aucie ?

Jak wiadomo, samochód to jedna z najważniejszych rzeczy materialnych w życiu praktycznie każdego mężczyzny. Czy jednak idzie to w parze z wiedzą o swoim pojeździe? Niektórzy kierowcy nie mają pojęcia czym tak naprawdę jest bieżnik i co oznacza jego głębokość, nie wspominając już o innych elementach samochodu.

Opony to z pewnością jedne z najważniejszych części w pojeździe. Bez ich udziału podróż nie była by możliwa i to właśnie one w dużej mierze odpowiadają za bezpieczeństwo podczas jazdy. W związku z tym warto posiadać wiedzę, pozwalającą na ich jak najdokładniejszą ochronę. Jeśli decydujemy się na zakup drogich, dobrych jakościowo produktów, staramy się robić wszystko, by posłużyły nam jak najdłużej.

Drogie gumy mają to do siebie, że ze względu na cenę wyprodukowane są z wysokiej klasy materiałów, w związku z czym posłużą nam zdecydowanie dłużej niż tanie opony. Mimo to, ważna jest jednak ich regularna kontrola, a w szczególności kontrola stanu bieżnika. Jest to pas gumy biegnący najczęściej przez środek koła, który odwzorowuje stan jego zużycia. Mówi on również o tym, w jakim stopniu występuje trakcja pomiędzy kołem, a nawierzchnią, czyli czy przyczepność jest wystarczająco dobra. Parametr ten opisują przepisy ruchu drogowego, które stanowią o tym, iż grubość bieżnika nie może wynosić mniej niż 1,6mm w przypadku gum letnich. Z kolei gdy rozchodzi się o opony zimowe, bieżnik nie może być cieńszy niż cztery minimetry. Producenci gum proponują jednak wymianę laczków na nowe zdecydowanie wcześniej, gdyż tylko wtedy będą one spełniały swoją rolę w sposób prawidłowy.

Najprostszym sposobem stanu grubości bieżnika jest wsadzenie w jego szczeliny zapałki, którą następnie można w łatwy sposób zmierzyć linijką. Warto również zwracać uwagę, czy na materiale, który pokrywa felgi nie występują żadne pęknięcia, otarcia czy też wybrzuszenia. Świadczyć one bowiem mogą o zbytnim zużyciu gumy i być może konieczna będzie jej wymiana. Ogumienie powinno być w stanie nienagannym, by móc spełniać swoje funkcje w sposób prawidłowy. Z tego też względu tak istotna jest regularna jego kontrola i naprawianie wszelkich usterek już w momencie ich powstawania, co pozwoli nam zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy. Postępowanie zgodnie z zasadą „Lepiej zapobiegać, niż leczyć.” Ma w kwestiach motoryzacyjnych dość dobry przekład.

Jeśli jesteśmy zbyt oszczędni i kupujemy produkty nie pochodzące od renomowanych producentów musimy liczyć się z tym, że konieczna będzie szybsza ich wymiana.

Natomiast gdy cenimy sobie bezpieczeństwo własne i naszych bliskich, zdecydowanie korzystniej jest kupować polecane przez innych kierowców, markowe produkty. Zapewnią one nam bowiem odpowiedni komfort jazdy i bezpieczeństwo.

Możesz również polubić…