Bezpieczeństwo na drodze

Co prawda do sezonu stricte wakacyjnego pozostało jeszcze troszkę czasu, ale mimo to warto pomyśleć nad przygotowaniami do tej jakże fascynującej wyprawy. Ci z nas, którzy będą podróżować samochodem, powinni szczególną uwagę zwrócić na stan techniczny pojazdu, gdyż w dużej mierze odpowiada on za nasze bezpieczeństwo. Na nic zdadzą się rewelacyjne umiejętności prowadzenia auta, jeśli jego stan techniczny będzie wołał o pomstę do nieba.

Tuż przed wyprawą powinniśmy przyjrzeć się dokładnie elementowi samochodu, jakim są opony. To one bowiem w głównej mierze odpowiadają za trakcję samochodu z podłożem, w związku z czym muszą posiadać określone parametry. Aby podróż była bezpieczna, muszą mieć odpowiednią grubość bieżnika. Przepisy ruchu drogowego wymagają, by grubość ta nie była mniejsza niż 1,6mm. Z kolei producenci deklarują optymalne działanie produktów, jeżeli bieżnik jest grubszy niż dwa, a czasem nawet trzy minimetry. Tylko wówczas bowiem dają one największe bezpieczeństwo podczas jazdy. Mowa oczywiście o wersji letniej gum.

Jeżeli natomiast chodzi o opony zimowe, bieżnik nie może być cieńszy niż cztery minimetry. Tylko wówczas zapewnia on odpowiednią przyczepność kół do nawierzchni drogowej i będzie w stanie zapobiec poślizgom samochodu, które mogą być niebezpieczne w skutkach. Wszelkiego rodzaju pęknięcia czy otarcia na powierzchni gumy zdecydowanie nie są mile widziane, gdyż wada ta może się pogłębiać podczas podróży i doprowadzić do poważniejszych problemów. Wszak nikt nie chce mieć kłopotów z samochodem w trakcie wyprawy, gdyż nie mamy pewności, że akurat w danym rejonie ktoś będzie w stanie nam pomóc. W związku z tym przed wycieczką warto zainwestować w dobre jakościowo materiały, które będą w stanie wytrzymać jazdę po różnych nawierzchniach, nie tylko tych asfaltowych. Natomiast tanie opony mogą być w tym przypadku zawodne, gdyż ścierają się zdecydowanie szybciej, co może prowadzić do konieczności ich wymiany. W trakcie wycieczki jest to o tyle niewygodne, o ile nie znając okolicy, nie będziemy w stanie zaopatrzyć się w nowy komplet. Po co więc tracić czas podczas urlopu na szukanie zakładu oponiarskiego albo wulkanizatora? Ponadto dobre jakościowo produkty zwiększają komfort jazdy i poczucie bezpieczeństwa, które jest tak ważne podczas długiej jazdy. Ogumienie samochodu powinno być zawsze w nienagannym stanie. Łyse gumy są nie do przyjęcia, gdyż mogą powodować poślizgi podczas jazdy, które mogą być wysoce niebezpieczne.

W związku z powyższym, aby urlop był dla nas wypoczynkiem, a nie utrapieniem, warto zadbać wcześniej o stan techniczny samochodu, którym będziemy podróżować. Pozwoli to nam uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, przez które możemy stracić wiele z tak wyczekiwanych przez nas wakacji.

Możesz również polubić…