Kiedy wymieniać stare opony przemysłowe ?

Regularne sprawdzanie poziomu zużycia bieżnika pozwoli nam upewnić się, kiedy ogumienie naszego samochodu nadaje się do wymiany. Większość kół posiada znaczniki zużycia bieżnika w postaci paska wykonanego z gumy, który jest weń wtopiony. Rozmieszcza się je na całej oponie w kilku różnych miejscach, co daje możliwość sprawdzania kiedy wymiana jest konieczna. Następuje to w momencie, gdy któryś ze znaczników będzie znajdywał się na tym samym poziomie, na którym znajdują się żebra bieżnika-wówczas wymiana jest bezwzględnie konieczna. Jeżeli natomiast zauważymy, że bieżnik zużywa się nierównomiernie, może to oznaczać, że poziom ciśnienia w kołach jest nieodpowiedni i należy to poprawić.

Niektórzy jeżdżą w sposób nieprzepisowy, inni natomiast przemieszczają się samochodami niekoniecznie przystosowanymi do tego celu. Pomimo, że w świecie motoryzacyjnym przyjęło się, że sprawdzanie stanu bieżnika jest niezwykle istotne, nie każdy kierowca o tym pamięta. Jest to wielki błąd, gdyż łyse opony doprowadzić mogą do poważnych wypadków drogowych w których ucierpieć może nie tylko kierowca prowadzący dany samochód, ale i inni użytkownicy dróg- piesi, rowerzyści czy też kierujący innymi pojazdami.

Jednym z najczęstszych objawów zużycia bieżnika są zafalowania w jego głębokości. Jest to co prawda zużycie częściowe i występuje zwykle na przednich oponach, jednakże w poszczególnych przypadkach również na tylnych. Powodem takich sytuacji mogą być nieodpowiednie wyważenie kół, bądź też zużycia elementu układu kierowniczego czy też zawieszenia. Jeżeli mamy do czynienia z występowaniem na krawędziach bieżnika garbów, powodem może być przypadkowe tarcie o nawierzchnię. Przykładem rozwiązania takiego problemu może być właściwe ustawienie kół. Musimy pamiętać, że bieżnik zużywa się szybciej w przypadku gdy zaopatrzymy swój samochód w tanie opony. Wówczas mogą być one wykonane z gorszych jakościowo materiałów i ścieranie się będzie następować szybciej. Szczególnie należy mieć to na uwadze podczas gdy musimy zakupić opony zimowe. To one mają najbardziej utrudnione zadanie, gdyż muszą wykazywać bardzo dobrą przyczepność do podłoża podczas trudnych warunków pogodowych jakimi są mżawka, padający śnieg czy też gołoledź. Na tego rodzaju elementach nie powinniśmy zbytnio oszczędzać, gdyż są one odpowiedzialne za bezpieczeństwo na drodze nie tylko nasze, ale i naszych pasażerów i innych użytkowników szosy.

Po przeczytaniu powyższego artykułu, każdy powinien zdawać sobie sprawę z faktu, jak bardzo ważne jest regularne sprawdzanie stanu bieżnika w kołach naszego samochodu. Jeżeli doprowadzimy do sytuacji w której będzie on na zbyt niskim poziomie, zwiększamy ryzyko wystąpienia kolizji drogowej z udziałem naszego pojazdu, co niesie ze sobą nieprzyjemne konsekwencje w postaci strat finansowych oraz w wielu przypadkach również zdrowotnych.

Możesz również polubić…