Bezpieczeństwo zimą

Warunki pogodowe panujące zimą w naszym kraju nie są sprzyjające jeździe samochodem, szczególnie po polskich drogach. W związku z tym warto uczynić wszystko, aby przygotować swój pojazd w sposób umożliwiający jak najbardziej komfortowe jego użytkowanie. W związku z tym, pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, gdy temperatura powietrza osiągnie poziom około siedmiu stopni Celsjusza i będzie dodatkowo wykazywała tendencję spadkową, jest wymiana elementu samochodu, jakim są opony.

Oczywiście nie jest to warunek konieczny, gdyż nie jest opisywany w polskich przepisach drogowych, jednakże mając na celu własne bezpieczeństwo, jak i innych użytkowników drogi, warto to uczynić. Pozostając przy wersji letniej narażamy na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, pasażerów, ale i podróżujących innymi pojazdami, jak również pieszych. Jest to ważne również ze względu na statystyki, które opisują, iż ryzyko wystąpienia wypadków jest w trakcie zimy sześciokrotnie większe niż latem. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę stan dróg w naszym kraju, który jest tragicznie niski.

Opony zimowe dają nam większą pewność i zdecydowanie większy komfort jazdy. Dzięki właściwościom specjalnej mieszanki gumy, z jakiej są wykonane, wykazują doskonałą przyczepność do podłoża, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko kolizji drogowej. Dodatkowo, są odporne na niskie temperatury, nie tracą swej elastyczności, co w połączeniu ze specjalną rzeźbą bieżnika dodatkowo korzystanie wpływa na przyczepność. Wspomniany bieżnik posiada właściwie uformowane nacięcia, które w wyniku nacisku samochodu ulegają rozszerzaniu i podczas kontaktu z podłożem dosłownie „wgryzają się” w śnieg, błoto czy też lód. Opisywane rowki i ich specjalne ułożenie powodują natomiast, że błoto i woda są we właściwy sposób odprowadzane spod kół.

Aby jazda samochodem była bezpieczna, warto pamiętać, że ogumienie powinno posiadać bieżnik nie mniejszy niż 4 mm. Podczas gdy jest on mniejszy, zwiększa się ryzyko ślizgania się kół po jezdni już przy kontakcie z cienką warstwą wody. Niektórzy twierdza, że nie widzą potrzeby wymiany tej niezwykle ważnej części samochodu podczas zmiany pór roku, głównie ze względu na to, iż wiąże się to z generowaniem dużych kosztów podczas gdy konieczny będzie zakup nowego kompletu. Faktem jest, że tanie opony będą zużywać się dość szybko. Jednakże inwestując w produkty rekomendowanych firm możemy mieć pewność, że posłużą nam one kilka sezonów, w związku z czym koszty zostaną rozłożone na dłuższy czas. Dodatkowo warto przypomnieć, że rozchodzi się o nasze bezpieczeństwo na którym nie powinno się zbytnio oszczędzać.

Z pewnością każdy z nas zdaje sobie sprawę, iż bezpieczeństwo na drodze w trakcie zimy jest niezwykle ważne. Warto więc pamiętać, że zależy ono nie tylko od naszych zdolności, ale i od właściwego przygotowania samochodu do trudnych warunków pogodowych.

Możesz również polubić…