Rower zamiast samochodu

Wśród nas spotyka się coraz więcej miłośników sportu. Jest to w dużej mierze spowodowane chęcią posiadania nieskazitelnej sylwetki, jak również w pewnym sensie wymuszone jest przez społeczeństwo, które nie toleruje dobrze osób z nadwagą. W związku z tym szuka się coraz to nowszych metod na zrzucenie zbędnych kilogramów, które nie będą wymagały od nas zbyt dużego wysiłku.

Dobrym pomysłem jest zrezygnowanie z samochodu podczas podróży do pracy, a zastąpienie go rowerem. Dzięki temu połączymy przyjemne z pożytecznym, czyli zaoszczędzimy na paliwie, spalimy zbędne kalorie i będziemy czuli się spełnieni w sferze aktywności fizycznej. Jeśli decydujemy się na tego typu rozwiązanie, warto zadbać, by jazda była bezpieczna. W dużej mierze odpowiadają za to opony, które są odpowiedzialne za odpowiednią przyczepność roweru do podłoża. Dobór odpowiednich gum zależy od rodzaju roweru i warunków drogowych, w jakich będzie on wykorzystywany, w związku z czym każdy musi dobrać je indywidualnie do swoich potrzeb. W naszym kraju najbardziej popularne są rowery górskie, jednakże w miarę upływu czasu trend ten zmienia się. Parametrami, na jakie należy zwracać podczas gdy interesuje nas ogumienie do naszego jednośladu jest z pewnością bieżnik i jego gęstość rozmieszczenia.

Jakie opony do roweru ?

Rowery klasyczne posiadają bieżnik o małej głębokości rowków, który zapewnia bezpieczną jazdę w warunkach miejskich. Z kolei rowery górskie charakteryzują się nowoczesną rzeźbą bieżnika, która pozwala na jazdę w praktycznie każdych warunkach terenowych i atmosferycznych. Odpowiednia budowa bieżnika odpowiada w dużej mierze za przyczepność koła do podłoża, czyli za bezpieczeństwo podczas jazdy. Dobre jakościowo gumy wiążą się zwykle z koniecznością poniesienia sporych kosztów, jednakże tanie opony, wyprodukowane ze słabych jakościowo materiałów mają to do siebie, że zużywają się zdecydowanie szybciej. Guma z jakiej są wykonane ulega szybkiemu ścieraniu ze względu na jej marną jakość i zastosowanie przestarzałych technologii podczas procesów produkcyjnych. Jeśli zamierzamy korzystać z roweru również podczas mroźnych miesięcy roku, warto zaopatrzyć się w opony zimowe. Zapobiegną one ślizganiu się kół po nawierzchni, co pozwoli uniknąć różnego rodzaju kolizji drogowych czy też wywrotek.

Jak widać zdrowy tryb życia i zamiłowanie do sportu wymagają posiadania odpowiedniej wiedzy teoretycznej i przygotowania zarówno siebie, jak i swojego sprzętu do pracy. Poza zakupieniem specjalistycznego sprzętu do ćwiczeń, warto również pamiętać o jego elementach, które powinny być równie dobrej jakości. Tylko wówczas cały proces ćwiczeń będzie bezpieczny, a my będziemy mogli w pełni z niego czerpać korzyści.

Możesz również polubić…