Jak mądrze wybrać opony ?

Jeżeli posiadamy swój własny samochód, czasem stajemy przed wyborem nowej części, którą musimy kupić. Przed ostatecznym zaakceptowaniem transakcji warto się dobrze zastanowić czy dany produkt jest odpowiedni dla naszego samochodu i będzie z nim kompatybilny.

Wielu kierowców ma czasami problem z właściwym doborem elementu, jakim są opony. Jeśli posiadamy samochód dłuższy czas, kilkakrotne zmuszeni będziemy do wybrania nowego kompletu. To, ile razy to nastąpi zależy głównie od nas, gdyż wiąże się to z jakością kupowanych produktów. Jeżeli chcemy zaoszczędzić, koncentrujemy się zwykle na tańszych odpowiednikach. Może być to jednak oszczędność złudna, gdyż tanie opony zwykle nie cechują się dobrą jakością i wytrzymałością. Należy je wymieniać zdecydowanie częściej, niż produkty renomowanych firm, za które należy zapłacić odpowiednio wyższą sumę. Dodatkowo, tanie gumy wytwarzane są ze słabych jakościowo materiałów, przez co bieżnik zużywa się dość szybko, co z kolei wpływa na fakt, że samochód może tracić dobrą przyczepność do podłoża w trakcie jazdy. Wpływa to na zwiększenie ryzyka wystąpienia kolizji drogowej z naszym udziałem, której możemy być sprawcami. W związku z powyższym, jeśli cenimy sobie własne zdrowie, a nawet życie, zdecydowanie lepiej wydać większą ilość gotówki jednorazowo, a mieć pewność, że nawet podczas złych warunków panujących na drodze, jesteśmy względnie bezpieczni. Mądrze należy wybierać także opony zimowe. To właśnie one mają za zadanie sprawdzać się podczas jazdy po nawierzchni pokrytej śniegiem, błotem pośniegowym czy też nawet lodem. W związku z tym, zdecydowanie lepiej zakupić opony marki znanej i polecanej, gdyż świadczy to o ich niezawodności. Możemy być również pewni, że wykonane są z materiałów wysokiej jakości, a technologia zastosowana podczas ich wytwarzania należy do najbardziej nowoczesnych. Wszystko to wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, jak również komfortu jazdy. Tak więc poza utratą pieniędzy, niesie to ze sobą same korzyści. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, kiedy ogumienie nadaje się do wymiany. Prawo polskie opisuje, że powinno to nastąpić, gdy bieżnik wynosi mniej niż 1,6mm. Producenci zalecają jednak wymianę już przy grubości wynoszącej 2 czy nawet 3mm. Zalecenia te mają na celu zapewnienie konsumentom jak największego bezpieczeństwa. Do wymiany nadają się również gumy, na których powierzchni widoczne są przetarcia, pęknięcia czy też wybrzuszenia oraz te, które pomimo iż nie są często używane, są już wiekowe. Wszystko to może mieć wpływ na niekontrolowane wystrzały materiału czy też jego ślizganie się na nawierzchni.

Każdy kierowca powinien przed zakupem danej części samochodowej dobrze zastanowić się, czy wybór jest na pewno słuszny. Zapobiegnie to niepotrzebnym wydatkom, a może przy okazji podnieść bezpieczeństwo na drodze.

Możesz również polubić…