Jak dbać o opony całoroczne ?
Każdy z nas z pewnością zdaje sobie sprawę z faktu, że posiadanie samochodu generuje ogromne koszty. Po pierwsze, opłacenie wszystkich ubezpieczeń i innych opłat rocznych już niesie ze sobą konieczność wydania sporej ilości gotówki. Równie kosztowne jest tankowanie paliwa, które wciąż drożeje. Wreszcie najmniej przyjemne są wydatki związane z różnego rodzaju usterkami, które należy naprawić.
Rodzaje opon całorocznych
W związku z powyższym każdy właściciel pojazdu stara się szukać sposobów na zaoszczędzenie choć niewielkiej sumy pieniędzy. Jedną z możliwości jest stosowanie jednego rodzaju gum na kołach, które służyć nam będzie przez cały rok. Opony całoroczne mają bowiem to do siebie, że posiadają cechy zarówno opon zimowych, jak i letnich. Producenci zapewniają, że komfort jazdy jest ten sam, co w przypadku dwóch osobnych kompletów, a tego rodzaju rozwiązanie pozwala zaoszczędzić pewną ilość gotówki. Czy jest to jednak opcja odpowiednia dla wszystkich? Z pewnością będą z niej zadowolone osoby, które użytkują samochód jedynie do jazdy po mieście i nie wybierają się w żadne wycieczki w tereny, gdzie nie znają stanu dróg. Wówczas faktycznie komfort jazdy będzie ten sam, a bezpieczeństwo podczas jazdy również będzie zachowane. Jeżeli jednak należymy do osób lubiących podróżować, również w okresie zimowym, powinniśmy raczej wybrać opcję dwóch osobnych kompletów. Podczas przemierzania dużej ilości kilometrów podczas miesięcy mroźnych opony zimowe będą się z pewnością lepiej sprawowały ze względu na głębszy bieżnik i lepszą jakość materiałów zastosowanych do ich produkcji.
Całoroczne wersje opon mają odrobinę uśrednione wartości i albo sprawują się rewelacyjnie na suchych powierzchniach, albo na tych zaśnieżonych. Mogą również sprawdzać się dobrze w obydwu przypadkach, jednakże raczej na niewielkie dystanse. Jeżeli jednak usilnie staramy się oszczędzać, zawsze lepiej kupić jeden komplet całoroczny, ale dobre jakości, niż osobno ogumienie letnie i zimowe, ale niedrogie, które charakteryzuje się gorszymi materiałami zastosowanymi do jego produkcji. Tanie opony zwykle nie są dobrym rozwiązaniem, gdyż nie zapewniają bezpieczeństwa na wysokim poziomie. Jest to szczególnie ważne podczas jazdy zimą, na długie dystanse. Wówczas powinniśmy robić wszystko, by przyczepność samochodu do podłoża była jak najlepsza, w związku z czym warto inwestować w dobre jakościowo produkty. Będziemy mieli wówczas również pewność, że posłużą nam one przez przynajmniej kilka sezonów, dzięki czemu koszty poniesione na ich zakup zostaną rozłożone na dłuższy okres czasu.
Nie w każdym przypadku warto szukać oszczędności w wyposażeniu samochodu. O ile można pozwolić sobie na tanie dywaniki czy pokrowce na fotele, o tyle na części decydujące o naszym bezpieczeństwie podczas jazdy warto wydać większe pieniądze.