Jakie opony są najlepsze ?

Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami samochodu, powinniśmy jak najwięcej wiedzieć o jego funkcjonowaniu. Aby podczas teoretycznie rutynowej wizyty u mechanika nie dać się naciągnąć na zbędne koszty, dobrze jest zdawać sobie sprawę ze stanu technicznego naszego pojazdu.

W związku ze zbliżającą się wielkimi krokami zimą, większość z nas uda się do zakładu wulkanizatorskiego celem wymiany gum w samochodzie. Podczas tej względnie rutynowej wizyty, mechanicy samochodowi mogą sugerować nam, że opony w naszym pojeździe nadają się do wymiany. Jak jednak poznać czy mówią oni prawdę, a nie chcą nas naciągnąć na niepotrzebne koszty? Nie każdy pracownik zakładu oponiarskiego jest uczciwy i mogą trafić się mechanicy, którzy będą chcieli na nas nieuczciwie zarobić. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę czy na gumach nie ma żadnych pęknięć, przetarć czy też wybrzuszeń. Mogą one bowiem świadczyć o zestarzałym materiale, który będzie nadawał się jedynie do wyrzucenia.

Grubość bieżnika

Jazda na tego rodzaju gumach nieść może ze sobą niebezpieczeństwo niekontrolowanego wybuchu czy też wystrzału. Spowodować to może utratę panowania nad kierownicą przez kierowcę czy też wypadnięcie z właściwego toru drogi. Ponadto ważna jest również grubość bieżnika. Według prawa polskiego nie może on być cieńszy niż 1,6mm, jednakże ze względów bezpieczeństwa, warto wymieniać ogumienie już w momencie, gdy bieżnik ma grubość dwóch czy nawet trzech minimetrów. Tylko wówczas koło będzie dobrze trzymało się jezdni, co z kolei ma przełożenie na bezpieczeństwo podczas jazdy. Wyjątkowo sprawne powinny być opony zimowe, bowiem podczas tej trudnej pory roku, w jakiej są stosowane muszą sprawdzać się na trudnych nawierzchniach, pokrytych lodem, śniegiem czy też błotem pośniegowym. Muszą one wówczas wykazywać bardzo dobrą przyczepność do podłoża i zapewniać optymalny komfort jazdy. Tego rodzaju laczki zakładane powinny być już w momencie, gdy temperatura powietrza wynosiła będzie około siedmiu stopni Celsjusza i dodatkowo wykazywać będzie tendencję spadkową. Nie należy czekać aż do pierwszych opadów śniegu. Materiały użyte do produkcji wersji zimowej gum powinny być zatem najlepszej jakości. Wiąże się to niestety z koniecznością wydania sporej ilości pieniędzy, szczególnie gdy konieczny jest zakup całego kompletu, a więc czterech sztuk. Jednakże we własne bezpieczeństwo warto inwestować, a tanie opony traktować jedynie jako ewentualny zapas. Dzięki temu niestraszne nam będą żadne śnieżyce czy też gołoledź- zawsze będziemy mieć pewność, że szczęśliwie dotrzemy na miejsce.

Z pewnością jest jeszcze wiele rzeczy, jakie należy wiedzieć o gumach samochodowych, jednakże nie sposób opisać je w jednym miejscu. Warto zdawać sobie sprawę choć z najbardziej istotnych cech, jakie powinny znaleźć odzwierciedlenie w stanie naszego samochodu.

Możesz również polubić…