Jak poprawnie sprawdzać stan opony w samochodzie ?

Stopień panowania nad samochodem przez kierowcę w trakcie jazdy jest w dużej mierze uzależniony od tego, jaka relacja odbywa się na styku pomiędzy podłożem, a kołami. W związku z tym, aby zawsze czuć się bezpiecznie, dobrze jest ran na jakiś czas kontrolować stan gum w naszym samochodzie i jednocześnie sprawdzać, czy nie nadają się one przypadkiem do wymiany.

Tego rodzaju kontrolę możemy w dużym stopniu wykonywać samodzielnie, najlepiej podczas gdy koło jest zdjęte z felgi. Jeśli jednak przypuszczamy, że nie posiadamy wiedzy wystarczającej do rzetelnego sprawdzenia stanu opony, warto zlecić to mechanikowi, bądź też pracownikowi firmy oponiarskiej. Jednym z najważniejszych parametrów jest z pewnością głębokość bieżnika. Jest ona określona w przepisach drogowych i nie powinna wynosić mniej niż 1,6mm. Niektórzy producenci zalecają jednak wymianę gum już w momencie, gdy bieżnik ma grubość dwóch minimetrów, a czasem nawet aż trzech. Zapewniają oni, że tylko wówczas guma będzie spełniania swoje zadanie w stu procentach.

Wskaźniki zużycia opon

Ogumienie najczęściej wyposażone jest we wskaźnik zużycia, który wskazuje, w jakim momencie guma osiąga wartość graniczną. Jest on najczęściej usytuowany na środku bieżnika w postaci zgrubień materiału. Opisywana sytuacja ma prawo bytu, gdy poruszamy się samochodem podczas lata. W momencie gdy rozchodzi się o opony zimowe, wymiana powinna następować już w momencie, gdy bieżnik ma głębokość mniejszą niż cztery minimetry. Gumy z tak cienkim bieżnikiem nie mają bowiem odpowiedniej przyczepności do nawierzchni, w związku z czym nie spełniają swojej podstawowej roli. Grozić to może ślizganiem się gumy po nawierzchni drogi, co z kolei powodować może utratę panowania nad kierownicą. Jeżeli jesteśmy osobami oszczędnymi, zwykle będziemy zmuszeni częściej kupować nowe komplety gum. Jest to spowodowane tym, iż kupując tanie opony musimy liczyć się z tym, iż będą one wykonane z gorszych jakościowo materiałów. To z kolei powoduje szybsze jego ścieranie się, czyli przyspiesza moment, w którym będziemy musieli zakupić nowy komplet. Jak widać, jest to oszczędność jedynie złudna. Zdecydowanie korzystniej jest już w momencie zakupu zadbać o nabycie dobrych jakościowo produktów, które z pewnością posłużą nam przez kilka sezonów, co z kolei powoduje, że pierwotny koszt rozłożony jest na większą ilość czasu.

Sprawdzanie stanu swojego samochodu i wszystkich jego elementów to sprawa priorytetowa, jeśli zależy nam na własnym bezpieczeństwie. Jeżeli jednak zadbamy o to w wystarczającym stopniu, możemy mieć pewność, że ze strony technicznej nie spotka nas na drodze żadna nieprzyjemność.

W związku z tym, aby jazda była całkowicie bezpieczna należy do tego dodać jedynie rozsądek podczas prowadzenia samochodu.

Możesz również polubić…