Wymiana opon przy małym bieżniku

Wiadomo, że jednym jest w życiu łatwiej, a innym wręcz odwrotnie. Jednym z nas różne zachcianki finansują rodzice, a pozostali muszą sobie radzić sami. W związku z tym zdarza się, że zanim kupimy wymarzony samochód, musimy długie lata odkładać na niego pieniądze.

Kiedy już udaje nam się spełnić marzenia powinniśmy zrobić wszystko, aby posłużył nam on jak najdłużej. Dlatego też należy dbać o wszystkie jego części, a w szczególności o te, które zapewniają nam bezpieczeństwo. Jednym z tego rodzaju elementów są z pewnością opony. Warto wiedzieć, że według prawa obowiązującego w naszym kraju, jesteśmy zobowiązani je wymieniać w momencie, gdy bieżnik ściera się poniżej poziomu 1,6 mm. Natomiast zdecydowana większość producentów zaleca wymianę już w momencie, gdy grubość ta wynosi 3 mm, a w przypadku gdy rozchodzi się o opony zimowe poziom ten wynosi zazwyczaj 4 mm. Jest to ostrzeżenie ze strony producenta, że tylko wtedy będą one funkcjonować w prawidłowy i bezpieczny sposób. Co jednak w momencie, gdy jeździmy rzadko? Czy wymiana jest również konieczna?

Kiedy zmienić opony na letnie ?

Co jakiś czas z pewnością należy wymieniać ogumienie, nawet w przypadku nieczęstego korzystania z samochodu, gdzie wiadomo, że bieżnik nie zdążył się zużyć. Jest to spowodowane głównie tym, że mieszanka z której wykonywane są nowoczesne opony wpływa na wydłużenie czasu przydatności do użycia opon, jednakże nie zapewnia im nieśmiertelności. W związku z tym w trakcie upływu czasu, materiał po prostu niszczeje i produkt nie jest w stanie działać tak jak powinien. W związku z tym właściciele starszych samochodów, z których zazwyczaj nie korzystają zbyt często, powinni szczególnie przypatrywać się wszelakim pęknięciom czy też rozwarstwieniom, gdyż mogą one świadczyć o uszkodzeniu ogumienia. Warto dodać, że tanie opony zużywają się zwykle dużo szybciej niż te, na które wydaliśmy większą kwotę pieniędzy. Jest to spowodowane głównie tym, że wykonane są z gorszych jakościowo mieszanek, przez co nie są w stanie wytrzymać poszczególnych warunków atmosferycznych przez dostatecznie długi czas. Również styl jazdy ma wpływ na ich żywotność, a przede wszystkim gwałtowne hamowania czy przyspieszania. Należy również mieć szczególnie mocno wryte w pamięć, aby nie zapominać o wymianie ogumienia na opony zimowe, gdyż związane jest to z bezpieczeństwem naszym i innych użytkowników drogi.

Wiadomo już jak ważne jest utrzymanie ogumienia samochodu w odpowiednim stanie technicznym i co powoduje szybsze jego zużywanie. W związku z tym należy się zastanowić czy mają sens różnego rodzaju popisy na drodze w postaci „palenia gumy” czy też amatorskich wyścigów.

Wszak prowadzi to do szybszego zużycia nie tylko opon, ale i innych elementów samochodu przez co jesteśmy zmuszeni inwestować większe pieniądze w wyposażenie samochodu.

Możesz również polubić…