Różnice między oponami zimowymi, a letnimi
Zima zbliża się do nas wielkimi krokami, w związku z czym należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu swojego pojazdu do tej niezwykle trudnej dla niego pory roku. Z pewnością nie należy zapominać o wymianie różnego rodzaju olejów i smarów, które będą się charakteryzowały wysoką odpornością na niskie temperatury i będą miały właściwości przeciw zamarzaniu.
Kiedy zmieniać opony ?
Jednakże podstawowym elementem każdego samochodu, który należy wymieniać stosownie do pory roku są opony. Przyjęło się, że zmiana ogumienia letniego na ogumienie zimowe następuje w momencie, gdy temperatura powietrza atmosferycznego osiągnie poziom siedmiu stopni Celsjusza i dodatkowo wykazywać będzie tendencję spadkową. Ten poziom temperatury sygnalizuje nam, że praktycznie w każdej chwili może okazać się, że następnego dnia spadnie śnieg, a nasz samochód nie będzie do tego odpowiednio przygotowany. Mimo to , większość kierowców zazwyczaj zwleka z wymianą ogumienia i później okazuje się, ze muszą spędzać długie godziny w kolejce u mechanika. Najdogodniejszym terminem jest zwykle początek października, szczególnie z uwzględnieniem aktualnych zmian pogodowych i szybkości z jaką one zachodzą. Wcześniejsza wymiana nie będzie miała negatywnego oddziaływania na ten element samochodu, a dodatkowo sprawi, że korzystanie z samochodu będzie komfortowe nawet w przypadku niespodziewanego śniegu czy też przymrozków. Warto również pamiętać, aby tego rodzaju działania powierzać raczej profesjonalistom, którzy zadbają, by wszystko zostało wykonane w odpowiedni, dokładny sposób. My, będąc raczej laikami możemy nie dopilnować, aby ciśnienie wewnątrz opony było wystarczające, co prowadzić może do różnego rodzaju usterek. Opony zimowe zdecydowanie różnią się od tych, z których korzystamy w ciągu lata. Przede wszystkim wykonane są z innego rodzaju materiału, który zapewnia większą elastyczność i lepszą przyczepność do podłoża w warunkach niskich temperatur. Dodatkowo pozwalają one na szybsze zatrzymanie się samochodu w warunkach śliskiego podłoża. Cechą charakterystyczną jest również bieżnik, który posiada szerokie rowki, dzięki czemu koło lepiej dostosowuje się do warunków panujących na drodze. Ważne przy tym jest, by zbytnio nie oszczędzać na tego rodzaju elemencie samochodu, gdyż decyduje on w dużej mierze o naszym bezpieczeństwie. W związku z tym tanie opony nie zawsze będą dobrym rozwiązaniem.
Należy przedtem dokładnie sprawdzić, czy wykonane są z dobrego materiału i nie posiadają żadnych wad. Podsumowując powyższe rozważania, chyba już każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie auta do sezonu zimowego.
Najważniejszy tu być przede wszystkim argument istoty naszego bezpieczeństwa, które często decyduje o zdrowiu czy nawet życiu kierowcy i pasażerów w przypadku kolizji drogowej.