Nowe, używane czy bieżnikowane ?

Zwykle tematy motoryzacyjne kojarzą się jedynie z męską częścią kierowców. Powszechnie uważa się, że to oni bowiem mają w tych tematach większe rozeznanie, z kolei kobiety traktowane są zwykle po macoszemu. Takie myślenie jest czysto stereotypowe, bowiem wiele przedstawicielek płci pięknej posiada swoje własne pojazdy i potrafią sobie poradzić samodzielnie z niejedną usterką.

Wybór odpowiednich części samochodowych również nie jest zadaniem łatwym, jednakże większość kobiet i z tym radzi sobie znakomicie. Jednymi z najczęściej wymienianych elementów są z pewnością opony. Najprostszy podział obejmuje gumy letnie i zimowe, jednakże warto wiedzieć, że istnieją również gumy uniwersalne, terenowe, całoroczne, szosowe i wiele innych. Każdy z typów przeznaczony jest do konkretnej nawierzchni, różni się od pozostałych wyglądem, strukturą bieżnika i ma do wykonania inne zadania. Jeśli jednak poruszamy się samochodem osobowym, nasz krąg zainteresowań jest dość zawężony. W związku ze zbliżającą się zimą powinniśmy zacząć myśleć nad wymianą gum na zimowe. Powinno się tego dokonywać już w momencie, gdy temperatura powietrza spadła do około siedmiu stopni Celsjusza i dodatkowo charakteryzuje się tendencją spadkową. Opony zimowe cechują się głębszym bieżnikiem o innej strukturze niż gumy letnie. Dzięki zastosowaniu specjalnej mieszanki gum są one w stanie funkcjonować w sposób optymalny w temperaturach minusowych i zachowywać przy tym odpowiednią elastyczność. Jeśli jednak jesteśmy zbyt leniwe, by sezonowo wymieniać ogumienie, powinna zainteresować nas oferta niektórych producentów oponiarskich, którzy oferują wersje całoroczne. Łączą one właściwości gum letnich i zimowych, dzięki czemu możemy poruszać się na nich przez cały rok.

Należy jednak pamiętać, że parametry jakie posiadają należą raczej do uśrednionych, w związku z czym nigdy nie będą lepsze od gum sezonowych. Jeśli jednak nie podróżujemy samochodem zbyt często, może okazać się to dla nas swego rodzaju oszczędnością. Pomimo, iż nie są to tanie opony, to z pewnością lepiej sobie pozwolić na kupno jednego kompletu dobrej jakości, aniżeli dwóch sezonowych, które charakteryzować się będą słabymi materiałami i przestarzałymi technologiami wykorzystywanymi podczas procesu produkcji. Ważna jest również prawidłowa eksploatacja gum. Tylko wówczas będą się one zużywały równomiernie. W tym celu ważne jest dbanie o prawidłowe ciśnienie w gumach i odpowiedni, spokojny styl jazdy. Nie powinno się również przeładowywać pojazdu, a w trakcie jazdy zakręty powinny być pokonywane z niezbyt wysoką prędkością.

Powyższe rady nie są kierowane jedynie do kobiet, gdyż również wielu mężczyzn nie posiada wiedzy niezbędnej do przedłużania żywotności elementom swojego pojazdy. Uogólnianie w tej materii jest działaniem stereotypowym, które już od jakiegoś czasu nie ma przełożenia na stan faktyczny.

Możesz również polubić…