Najczęstsze problemy z oponami rolniczymi

Z pewnością każdy kierowca miewa problemy ze swoim samochodem. Czasem są one mniejsze, a innym razem zaliczyć je należy do tych bardziej poważnych. Każdy z nich wymaga jednak rozwiązania i zapobiegnięcia jego nawrotom.

Jednym z najbardziej awaryjnych elementów samochodu są z pewnością opony. Bardzo trudno utrzymać je w idealnym stanie głównie ze względu na tragiczny stan polskich dróg, jak również czyhające w nich pułapki w postaci dziur, ostrych kamieni czy też niejednokrotnie okruchów szkła. Są to czynniki na które zwykle nie mamy wpływu i trudno jest nam ich uniknąć. Z kolei wyróżnić można kilka innych powodów, przez które ogumienie w samochodzie ulega zniszczeniom. Jednym z nich jest z pewnością nieprawidłowe ciśnienie. Jeśli jest ono zbyt niskie, bądź też zbyt wysokie, może to powodować skrócenie żywotności gum, wpłynąć negatywnie na komfort jazdy czy też obniżyć trakcję i skrócić drogę hamowania. W momencie, gdy poruszamy się samochodem ze zbyt niskim ciśnieniem, wpływa to na obniżenie elastyczności opony, co z kolei objawia się jej przegrzewaniem i w ostateczności szybszym jej zużyciem. W poszczególnych przypadkach podróżowanie ze zbyt niskim ciśnieniem może powodować nawet uszkodzenie gumy. Jeżeli jednak przesadzimy z ciśnieniem, również nie jest to sytuacja komfortowa, gdyż prowadzi do zmniejszenia przyczepności samochodu do podłoża i może również powodować nieregularne zużywanie się bieżnika. Kolejnym powodem, przez który „stopy” naszego samochodu mogą ulegać zniszczeniom jest nadmierna prędkość, która prowadzi do wzrostu ryzyka wystąpienia ich uszkodzeń. Sytuacja ta może występować szczególnie w przypadku, gdy jesteśmy bardzo oszczędni i kupujemy tanie opony, zamiast inwestować w dobre jakościowo produkty.

Zbyt wysoka prędkość powodować może wzrost temperatury na powierzchni koła, co z kolei może prowadzić do jego uszkodzenia, czy też nawet wystrzału bądź gwałtownego ujścia powietrza. W związku z tym możemy stracić panowanie nad kierownicą, co jest prostą drogą do wypadku drogowego. Nadmierne obciążenie również nie wpływa dobrze na elementy samochodu. Nigdy nie powinniśmy przekraczać obciążenia podawanego przez producenta. Nie powinniśmy również przekraczać poziomu nacisku na oś, jaki został określony przez producenta. Aby móc przez długi czas cieszyć się sprawnym samochodem musimy również pamiętać, że wraz z nadchodzącą zimą powinniśmy zakładać opony zimowe. Tylko one są w stanie zapewnić nam bezpieczeństwo na nawierzchniach pokrytych śniegiem, błotem czy też nawet lodem.

Stosując się do powyższych zasad można mieć pewność, że wizyta u mechanika nie będzie konieczna zbyt często. W myśl zasady „Lepiej zapobiegać, niż leczyć” warto przyglądać się swojemu pojazdowi, a będziemy w stanie zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy na naprawach.

Możesz również polubić…