Jakie opony do terenówki ?

Czytając czy też słysząc o gumach do samochodu, zwykle na pierwszy plan nasuwają nam się samochody osobowe. Co jednak z samochodami, które służą do poruszania się po bardziej nierównej nawierzchni? Przecież samochody terenowe są coraz bardziej popularne w naszym kraju.

Na początku warto zaznaczyć, że opony uniwersalne w dziedzinie samochodów terenowych nie istnieją. Są one tak zróżnicowane, jak różnorodne są samochody do poruszania się po trudnych nawierzchniach. Istotną kwestią jest, że wyjątkowo dobre gumy terenowe nie nadają się do poruszania się po asfalcie i odwrotnie- te właściwościach pozwalających na osiąganie wysokich prędkości nie sprawdzą się podczas jazdy w błocie. Ogumienie do wysokiej klasy miejskiej terenówki, czyli coraz bardziej popularnych SUV’ów ma właściwości dokładnie takie same, jak gumy do pozostałych luksusowych aut charakteryzujących się wysokimi osiągami. Posiadacze tego rodzaju pojazdów chcą, by miało ono dobrą przyczepność na asfalcie w każdych warunkach, przy czym gwarantowało komfortowe i dokładne prowadzenie przy osiąganiu wysokich prędkości.

Takie gumy powinny charakteryzować się również krótką drogą hamowania i optymalnym odprowadzaniem wody. Dla wielu właścicieli takich aut równie ważny jest także wygląd bieżnika, gdyż uważają oni, że drogi samochód powinien dobrze się prezentować. Aby odpowiednio dobrać opony do swojej terenówki, musimy na samym początku określić, gdzie zamierzamy nią jeździć. Inne będzie bowiem ogumienie terenówek służących jedynie do szpanu, a zdecydowanie inne do poruszania się po zabłoconych, nierównych terenach. Niezależnie od przeznaczenia, jeśli przymierzamy się do zakupu kompletu gum, liczyć się musimy ze sporym wydatkiem, bowiem produkty te nie należą do najtańszych. Oczywiście na rynku istnieje duża różnorodność w zależności od ceny, jaką chcemy zapłacić. Jednakże z pewnością nie są to tanie opony. Dodatkowo, ze względu na powierzchnię, po jakiej się one poruszają, następuje dość szybkie ich zużywanie. Należy liczyć się zatem z koniecznością wymiany całego kompletu nawet kilka razy w ciągu roku. Samochodów terenowych nie kupują więc ludzie biedni, ani oszczędni. Jeśli korzystamy z terenówki również w życiu codziennym, konieczne jest nabycie przynajmniej jednego kompletu części, jakimi są opony zimowe. Charakteryzują się one innym rodzajem materiałów z jakich są wykonane i przystosowaniem do odmiennych warunków atmosferycznych, niż ich letnie odpowiedniki.

Jeśli mamy w zamiarze sprawienie sobie samochodu terenowego, należy liczyć się z koniecznością ponoszenia dość wysokich kosztów podczas gdy konieczna będzie wymiana gum na kołach.

Nie można jednak pozwolić sobie na zaniedbanie w postaci doprowadzenia do całkowitego starcia bieżnika, gdyż może to nieść ze sobą ryzyko wpadnięcia w poślizg czy też wywrócenia pojazdu podczas przemieszczania się po terenach zabłoconych czy też nierównych.

Możesz również polubić…