Jak sprawdzić stan auta ?

Co prawda letni sezon urlopowy już za nami, jednakże niektórzy z nas będą zapewne chcieli udać się podczas ferii zimowych w góry, by oddać się w pełni białemu szaleństwu. Warto więc zdawać sobie sprawę z tego, jak odpowiednio przygotować swój samochód do długiej podróży, by zawsze czuć się bezpiecznym.

Elementem samochodu, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę przed długą podróżą, są z pewnością opony. To właśnie one bezpośrednio stykają się z podłożem i powinny w związku z tym wykazywać jak najlepszą do niego przyczepność. Sprawą niezaprzeczalną powinno być wymienienie gum na opony zimowe. Mylnym myśleniem jest, że wystarczy na ich letnią wersję założyć łańcuchy antyślizgowe i na takim połączeniu będziemy w stanie przemierzyć każdą drogę. W wielu miejscach bowiem stosowanie łańcuchów jest zabronione. Ponadto, nie są one kompatybilne z gumami w letniej wersji. Warto także sprawdzić, w jakim stanie jest bieżnik. Jeżeli widzimy znajdujące się na nim różnego rodzaju przetarcia, pęknięcia czy też na przykład wybrzuszenia, oznacza to, że konieczna jest wymiana danej gumy. Również do kupienia nowego kompletu zmusza nas sytuacja, w której dotychczasowe ogumienie, pomimo, iż nie widać śladów zużycia, jest już wiekowe.

Nie powinno się ryzykować jazdy na tego rodzaju gumach, gdyż może to doprowadzić do niekontrolowanego wystrzału czy też wybuchu opony. Może to spowodować utratę panowania nad kierownicą i w konsekwencji do kolizji drogowej. Jeżeli natomiast wybieramy się w miejsce, w którym wcześniej nie byliśmy i nie znamy stanu i jakości tamtejszych dróg, warto zaopatrzyć się w produkty dobrej jakości. Charakteryzują się one tym, że wykonane są z bardzo dobrych jakościowo materiałów, które posłużą nam zdecydowanie dłużej i z pewnością dadzą nam większy komfort jazdy. Z kolei tanie opony, tak chętnie kupowane przez polskich kierowców, często szybciej się zużywają, gdyż klasa gumy zastosowana do ich wyprodukowania jest zdecydowanie gorszej jakości. W związku z tym bieżnik ściera się szybciej, co prowadzi do wyłysienia gum i konieczności zakupu nowych. Oznacza to, iż oszczędność na jaką liczyliśmy podczas zakupów, jest jedynie złudna, gdyż nowy komplet musimy kupić dużo szybciej, niż gdybyśmy zainwestowali od początku w wysokiej klasy produkty. Sprawdza się więc tutaj często zasada, że „Chytry traci dwa razy”.

Podróż w sezonie zimowym to wyprawa, która wymaga wcześniejszego odpowiedniego przygotowania. Jeśli natomiast się do niego przyłożymy, możemy być pewni, że ze strony technicznej samochodu jesteśmy w pełni zabezpieczeni i żadne warunki drogowe nie staną nam na przeszkodzie do dalszej kontynuacji wycieczki. Nie warto więc psuć sobie wyjazdu niedbałym przygotowaniem.

Możesz również polubić…