Jak prawidłowo dbać o opony ?

Zdarza się, ze wielu kierowców zapomina, że dbanie o swój pojazd to podstawa jeżeli chodzi o bezpieczną jazdę. Od czego tak naprawdę powinniśmy zacząć? Co jest w samochodzie najważniejsze? Odpowiedź na drugie z pytań jest z pewnością bardzo trudna, gdyż ciężko jednoznacznie określić, co jest najbardziej istotnym elementem w aucie. Praktycznie większość podzespołów jest w nim potrzebna i bez ich obecności podróż nie była by możliwa.

W tym artykule przyjrzymy się jednak bliżej części samochodowej jaką są opony. To przecież one odpowiadają za komfort jazdy i to właśnie one jako jedyne mają bezpośredni kontakt z podłożem. Warto więc mieć na uwadze, by ten element pojazdu wykonany był z dobrych jakościowo materiałów i zdecydowanie zalecane jest, gdy pochodzi on od renomowanego producenta. Tanie opony na dłuższą metę nie będą dobrym rozwiązaniem i szybko może okazać się, że Konieczna jest ich wymiana. W związku z tym zdecydowanie korzystniej jest zainwestować większą kwotę pieniędzy, a mieć jednocześnie pewność, że dany produkt posłuży nam przez dłuższy czas. Kolejną kwestią jest konieczność wymiany ogumienia wraz ze zmianą pór roku.

Kiedy wymieniać opony na letnie ?

Zaleca się zakładać opony zimowe już w momencie, gdy temperatura powietrza oscyluje w granicach około siedmiu stopni Celsjusza i dodatkowo wykazuje tendencję spadkową. Niektórzy twierdzą nawet, że wymiana powinna nastąpić już w okolicach października, pomimo, że temperatury nie są wtedy zwykle tak niskie. Wszak nie wpłynie to negatywnie na samochód, a może pomóc w sytuacji, kiedy nastąpi załamanie pogody i praktycznie z dnia na dzień spadnie śnieg. Pozwoli to nam uniknąć sytuacji, gdy rano spiesząc się do pracy musielibyśmy zmieniać ogumienie lub co gorsza, podróżować komunikacją miejską. Sprawą priorytetową jest również regularne kontrolowanie stanu bieżnika. Jeżeli zetrze się on poniżej granicy ustalonej przez producenta, należy bezzwłocznie zakupić nowe opony. Jest to tak ważne głównie ze względu na nasze bezpieczeństwo, gdyż w przypadku, gdy bieżnik będzie zbyt cienki, może to doprowadzić do poślizgów lub też innych niebezpiecznych sytuacji drogowych. Warto również kontrolować co jakiś czas stan kół. Jeżeli dostrzeżemy jakiekolwiek pęknięcia czy też inne ubytki, warto rozważyć zakup nowego kompletu, gdyż tego rodzaju defekty mogą doprowadzać na przykład do rozerwania opon, które mogą być niebezpieczne w skutkach.

Większość kierowców stara się dbać o swój samochód, gdyż nie chcą oni narażać się na jakiekolwiek wydatki w związku ze swoim zaniedbaniem. Jeżeli jednak będziemy regularnie kontrolować stan poszczególnych elementów pojazdu, możemy mieć pewność, że wszelkie niedociągnięcia zostaną wychwycone w zarodku, dzięki czemu koszty naprawy będą zminimalizowane.

Możesz również polubić…